American Academy of Dermatology wskazuje na co najmniej 12 znaków ostrzegawczych, związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi, które można zaobserwować na skórze i paznokciach.
To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów chorób sercowo-naczyniowych, który daje się łatwo zauważyć. Chodzi o to, że niejednokrotnie zaburzenia w pracy układu krążenia powodują gromadzenie się podskórnego płynu w stopach i podudziach, prowadząc do obrzęków, które mogą dotyczyć nie tylko stóp, lecz także górnej części kończyn, aż do pachwin.
Zmiana koloru skóry na niebiesko-fioletowy nosi medyczną nazwę sinicy. To oznaka, że dany fragment ciała, na przykład palce u stóp, nie są dostatecznie dotlenione. Powodem jest zła cyrkulacja krwi w naczyniach krwionośnych, gdy jedno lub więcej naczyń zostaje zablokowanych. Zaburzenia w krążeniu powodują, że krew ma problem, aby dotrzeć do palców rąk i stóp oraz często do innych odleglejszych rejonów ciała i dostarczyć tam tlen.
Przy przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych może dojść do nagłego zaostrzenia choroby, które nosi nazwę zespół niebieskich palców, czyli nagłego zasinienia w obrębie palców stóp. Jest to związane z całkowitym zablokowaniem drobnych naczyń krwionośnych przez oderwany fragment blaszki miażdżycowej i powstaniem zatoru.
Trzeba pamiętać, że gdy niedotlenienie się przedłuża, może ostatecznie doprowadzić do obumarcia skóry i leżącej pod nią tkanki.
Zwykle taki niebieski lub fioletowy wzór na skórze świadczy o tym, że jest nam zimno. Znika, gdy tylko skóra się rozgrzeje. Bywają też leki, które dają podobny objaw. Jeżeli jednak dziwny, marmurkowy wzór na skórze widzimy stale, bez względu na temperaturę otoczenia itp., powinno nas to zastanowić. Marmurkowa skóra może wskazywać na blokadę naczynia krwionośnego.
Medyczna nazwa tego objawu to siność siatkowata (livedo reticularis). Jest to zaburzenie czynności naczyń krwionośnych, najczęściej dotyczące skóry kończyn, rzadziej tułowia.
Jak przestrzegają amerykańscy eksperci, może być oznaką choroby zwanej zespołem zatorowości cholesterolowej, która oznacza zablokowanie małych tętnic przez kryształki cholesterolu. Blokada może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów.
Nazwa medyczna to Xanthelasma (złogi cholesterolu na powiekach) oraz Xanthoma (złogi cholesterolu występujące w innych częściach skóry). Te żółto-pomarańczowe guzki na skórze to nagromadzony tłuszcz, co świadczy o tym, że mamy problem z cholesterolem. Złogi mogą pojawić się w wielu miejscach na ciele, w tym w okolicy oczu, na dłoniach lub na podudziach.
Trzeba pamiętać, że wysoki cholesterol zagraża zdrowiu i może się wiązać z miażdżycą, chorobami serca i naczyń krwionośnych oraz udarem mózgu.
Guzki pojawiają się szybko i mogą wyglądać jak wysypka, brodawki lub zakaźna choroba skóry zwana mięczakiem zakaźnym. Te guzki to w rzeczywistości tłuszczowe złogi cholesterolu związane z wyjątkowo wysokim poziomem trójglicerydów we krwi. Nazwa medyczna to Xanthoma erupcyjna.
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Większość ludzi, którzy mają czerwone lub fioletowe linie pod paznokciami, w jakiś sposób uszkodziła sobie paznokieć. Jednak jeśli ostatnio nic takiego się nam nie przydarzyło, a widzimy tego typu zmiany na paznokciach, mogą one być oznaką choroby serca lub innego stanu. W przypadku choroby serca będziemy też mieli takie objawy jak nieregularne bicie serca, osłabienie, duszności itp.
Inny możliwy problem z dłońmi to wyginające się w dół paznokcie i spuchnięte końce palców. Nazwa medyczna takiego objawu to clubbed fingers, czyli pałeczkowatość palców (palce pałeczkowate, palce Hipokratesa lub pałeczki dobosza). Oznacza, że możesz mieć choroby układu krążenia, takie jak sinicze wady serca, infekcyjne zapalenie wsierdzia, tętniak aorty.
To mogą być guzki amyloidozy układowej. Amyloidozy to grupa rzadkich chorób polegających na gromadzeniu się w tkankach i narządach nierozpuszczalnych, nieprawidłowych białek, czyli amyloidu. Odkładające się włókienka białek amyloidowych mogą pojawić się także w sercu i doprowadzić do jego uszkodzenia.
Nie powinniśmy zatem lekceważyć tego typu objawów, jeśli je zauważymy w dowolnym miejscu na skórze.
Taki objaw może oznaczać infekcję serca lub naczyń krwionośnych, która nosi nazwę medyczną: guzki Oslera, od nazwiska lekarza, który odkrył związek między takimi guzkami a bakteryjnym zapaleniem wsierdzia.
Guzki Oslera to zmiany skórne, mające postać czerwonych, dobrze odgraniczonych i wystających ponad skórę guzów, zwykle umiejscowionych na ścięgnach oraz wzdłuż palców rąk i stóp. Są bolesne i mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni. To zwykle oznaka infekcyjnego zapalenie wsierdzia serca (bakteryjnego, grzybiczego).
Mogą też towarzyszyć nieinfekcyjnemu zapaleniu wsierdzia typu Libmana i Sacksa, wywołanemu przez chorobę o nazwie toczeń rumieniowaty. Niekiedy guzki Oslera wiążą się też z innego rodzaju nieinfekcyjnym zapaleniem wsierdzia.
To mogą być tak zwane zmiany Janewaya, które zostały nazwane tak na cześć amerykańskiego lekarza Theodore'a Caldwella Janewaya. To jeden z rzadko występujących objawów skórnych bakteryjnego zapalenia wsierdzia. W przeciwieństwie do guzków Oslera te plamy nie bolą. Znikają zwykle w ciągu kilku dni lub tygodni. Sama infekcja wsierdzia natomiast wymaga leczenia.
Takie objawy wiąże się z gorączką reumatyczną. Nazwa wysypki brzmi: rumień brzeżny. Gorączka reumatyczna to choroba wywołana zakażeniem bakterią zwaną paciorkowcem beta-hemolizującym z grupy A (jako powikłanie paciorkowcowego zapalenia gardła i migdałków, czyli anginy). Występuje najczęściej u dzieci w wieku od 6-ściu do 15-tu lat, a bardzo rzadko u osób powyżej 30. roku życia. Może uszkodzić wiele narządów, przede wszystkim serce, stawy i ośrodkowy układ nerwowy.
Te objawy mogą wskazywać na zespół śluzówkowo-skórnych węzłów chłonnych, czyli chorobę Kawasakiego. To ostra choroba zakaźna, w której dochodzi do uogólnionego zapalenia średnich i małych tętnic, zmian tętniakowatych naczyń wieńcowych i niedokrwienia mięśnia sercowego. Przyczyną może być zakażenie paciorkowcem lub rotawirusem, ale nie jest to do końca rozstrzygnięte.
Choroba Kawasakiego atakuje głównie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Chociaż może samoistnie ustąpić w ciągu 12-tu dni bez leczenia, może jednak prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca.
Medyczna nazwa to Arcus senilis (cornea senilis). Oznacza złogi lipidowe gromadzące się wokół rogówki. Tego typu objaw obserwuje się często u osób z rodzinną hipercholesterolemią, jest też charakterystyczny dla osób w starszym wieku. W przypadku mężczyzn około 50-tego roku życia może być oznaką miażdżycy.
Źródła: aad.org,