Jaki cukier powinien być po przebudzeniu? Czy glukoza 100 mg/dl to za dużo?

Samokontrola w przypadku cukrzycy to bardzo ważny element monitorowania choroby. Wiele osób zastanawia się, jaki cukier powinien być po przebudzeniu. Określone normy pomagają dbać o zdrowie. Nie każdy jednak wie, na czym polega efekt brzasku.
Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Poziom cukru po przebudzeniu budzi czasami wiele wątpliwości. Problemy zdrowotne sprawiają, że konieczna bywa codzienna diagnostyka i analiza wyników. Normy przewidują, że w przypadku osób zdrowych poziom glukozy na czczo powinien wynosić od 70 do 90 mg/dl, a w przypadku chorych na cukrzycę maksymalnie 100-110mg/dl. Czasem jednak może dojść do pewnych zaburzeń.

Wysoki poziom cukru na czczo, czyli czym jest efekt brzasku?

Kiedy po przebudzeniu okazuje się, że poziom cukru we krwi przekracza wartość 100 mg/dl zaczynamy panikować. W pierwszej kolejności należy szukać przyczyny podwyższonego poziomu cukru. Może okazać się, że poprzedniego dnia zjedliśmy dość późno kaloryczny posiłek i stąd taki wynik. Powodem mogą być także zaburzenia hormonalne, dlatego warto kontrolować sytuację i w razie potrzeby poszerzyć diagnostykę.

Zbyt wysoki cukier po przebudzeniu może być spowodowany efektem brzasku. Zjawisko pojawia się około czwartej lub piątej rano i utrzymuje średnio do godziny szóstej. Wówczas w organizmie dochodzi do nagłego wzrostu glukozy w organizmie. Stężenie może wynosić nawet 180-250 mg/dl. Lekarze uważają, że za przyczyną stoi fizjologiczny wyrzut hormonów, takich jak: glukagon, kortyzol adrenalina, czy hormon wzrostu.

W takim wypadku bardzo ważna jest dodatkowa kontrola poziomu cukru we krwi o zmiennej porze. Badanie za pomocą glukometru należy wykonać o północy, a następnie o czwartej nad ranem i o szóstej. Glikemia o dwudziestej czwartej powinna być w normie. Jeśli kolejny pomiar będzie wyższy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Efekt brzasku, jak sobie z nim radzić? Skonsultuj ten problem z lekarzem

Według specjalistów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Katowicach efekt brzasku jest jednym ze wskazań medycznych do stosowania pompy insulinowej. Dlatego nie wolno lekceważyć pierwszych objawów. 

Lekarz po dokładnym wywiadzie medycznym może zalecić zmniejszenie dotychczasowej dawki insuliny stosowanej na noc. Specjalista jest uprawniony także do zmiany preparatu na długo działający analog insulin. W zależności od poziomu zaawansowania problemu oraz po przeanalizowaniu konkretnego przypadku zdarza się, że lekarz zleca spożycie dodatkowego posiłku przed snem. Jednak tego typu rozwiązanie dotyczy raczej sporadycznych sytuacji, kiedy w trakcie dnia zażywaliśmy sporej dawki ruchu.  

Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie regulować przepisanych leków i wprowadzać nowych zwyczajów. Tego typu działanie jest wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia i życia i wymaga fachowej wiedzy medycznej.

Więcej o: