Za wysoki cholesterol. Objaw, który zauważysz na skórze. Zwróć uwagę na okolice oczu

Skąd się biorą tak zwane kępki żółte i czym są? Dlaczego świadczą o wysokim poziomie cholesterolu we krwi? Jakie inne objawy skórne powiązano z hipercholesterolemią.

Kępki żółte (żółtaki)

Kępki żółte, zwane też żółtakami (nazwa medyczna to Xanthelasma) to podskórne złogi tłuszczu, które lubią się gromadzić wokół oczu i na dolnej lub górnej powiece. Nie są bolesne. To wypukłe guzki, miękkie lub twarde, mające żółtawe zabarwienie. Pojawiają się najczęściej u osób w wieku od 35 do 55 lat.

Kępki żółte mogą pojawić się w wielu miejscach na skórze, w tym w kącikach oczu, w zmarszczkach na dłoniach lub z tyłu podudzi.

Obecność kępek żółtych może być oznaką hiperlipidemii (wysoki poziom cholesterolu), cukrzycy, a także problemów z tarczycą (takich jak niedoczynność tarczycy).

Xanthelasma nie ustępuje samoistnie, bez leczenia. Pozostaje tego samego rozmiaru lub powiększa się. Guzki można usunąć u lekarza, który w tym celu zastosuje krioterapię lub użyje lasera. Inne metody usuwania kępek żółtych to ablacja prądem o częstotliwości radiowej, peeling chemiczny, chirurgia z użyciem ekstremalnego ciepła. Niestety, żółtaki wracają, chociaż czasem pomaga niskotłuszczowa dieta i przyjmowanie leków obniżających cholesterol.

U większości osób z wysokim poziomem cholesterolu żółtaki jednak się nie rozwijają oraz nie zawsze są oznaką wysokiego poziomu cholesterolu. Niemniej jednak warto zrobić lipidogram, aby się upewnić. Szacuje się bowiem, że co druga osoba z żółtakami cierpi z powodu zbyt wysokiego cholesterolu.

Ponadto, pamiętajmy, że wysoki poziom cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko udaru mózgu, chorób serca, chorób naczyń obwodowych i ostrego zapalenie trzustki.

Łuk rogówki

Bardzo wysoki poziom cholesterolu może sprawić, że wokół rogówki oka (rogówka jest to przezroczysta błona, która pokrywa przednią część gałki ocznej) zobaczymy szaro-biały pierścień. Taki objaw nosi nazwę łuku rogówki (Arcus senilis).

Arcus senilis (cornea senilis) to złogi lipidowe, które są stosunkowo częste u osób starszych. U ludzi poniżej 50 roku życia (zwłaszcza mężczyzn) stan ten wiąże się z większą częstością występowania choroby miażdżycowej. Taki objaw pojawia się też często u osób z rodzinną hipercholesterolemią.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo 5 zabójców cholesterolu z kuchni - jedz i obniżaj!

Liszaj płaski, łuszczyca i inne choroby skóry powiązane z wysokim cholesterolem

Eksperci powiązali też wysoki poziom cholesterolu ze stanami zapalnymi skóry, w tym z chorobami, takimi jak liszaj płaski i łuszczyca, histiocytoza, ziarniniak pierścieniowaty i pęcherzyca. Niektóre leki na schorzenia dermatologiczne mogą również zwiększać poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Liszaj płaski to rodzaj guzków na skórze, przybierających fioletowe lub czerwone zabarwienie, mogą też powodować świąd. Najczęściej pojawia się na dłoniach, nadgarstkach, ramionach, plecach i kostkach. W jamie ustnej przybiera postać białych, lekko chropowatych plam lub małych kropek na języku lub wewnątrz policzków. 

Łuszczyca jest chorobą o podłożu immunologicznym, której objawem są duże, łuszczące się plamy na skórze głowy, na kolanach, łokciach i dolnej części pleców. Mogą wystąpić także na twarzy.

Źródła: m.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com

Więcej o: