Demencja starcza ma różne oblicza, nie ma jednej konkretnej przyczyny, która stoi za otępieniem. Nie wynaleziono także skutecznego lekarstwa, a zanim zaobserwujemy pierwsze objawy w mózgu, może pojawić się szereg nieodwracalnych zmian. Problemy zwykle zaczynają się po 65 roku życia. Naukowcy odkryli, że stan uzębienia wpływa na występowanie demencji.
Na początku warto podkreślić, że specjaliści wyróżniają 100 form, rodzajów czy przyczyn demencji. Dlatego, zanim opiszemy kilka z nich, należy zrozumieć, co to jest demencja. W prostym rozumieniu jest to rodzaj schorzenia, w wyniku którego zauważalne jest obniżenie sprawności umysłowej. Pacjent zaczyna mieć problemy z pamięcią oraz rozpoznawaniem niektórych osób. Jednak to nie wszystko.
W zależności od rodzaju demencji mogą pojawić się trudności z mówieniem, zaburzenia orientacji przestrzennej oraz wiele innych problemów. Chorobę łączy jedno, w mózgu powstają zmiany, na które nie ma skutecznego lekarstwa. Jednak przy odpowiedniej diagnostyce można znacznie spowolnić rozwój schorzenia i poprawić jakość życia pacjenta i otaczającej go rodziny.
Choć mimo postępu medycyny lekarze nadal nie wiedzą, co stanowi bezpośrednią przyczynę demencji, to jednak badania nieustannie trwają. Naukowcy odkryli, że usunięte zęby mogą wpływać na pojawienie się demencji. Problemy ze zdrowiem jamy ustnej, zła higiena, a w konsekwencji resekcja części uzębienia zwiększa ryzyko wystąpienia demencji.
Naukowcy opublikowali wyniki badań, które zostały zamieszczone w Journal of the American Medical Directors Association. W celu uzyskania pełnego obrazu do prac nad tezą włączyli się także badacze z New York University.
Badacze stwierdzili, że uczestnicy z większą liczbą brakujących zębów mieli średnio o 48 procent wyższe ryzyko zaburzeń poznawczych i o 28 procent wyższe ryzyko demencji [...] Każdy utracony ząb był związany z 1,4-procentowym wzrostem ryzyka zaburzeń poznawczych i 1,1-procentowym wzrostem ryzyka demencji
- czytamy na stronie National Institutes of Health.
A artykule czytamy, iż wyniki badań są zaskakujące. Zdaniem naukowców osoby, u których stwierdzono brak 20 lub więcej zębów ryzyko zaburzeń poznawczych wzrastało aż o 31 procent. W przypadku pacjentów, u których odnotowano całkowity brak uzębienia, ryzyko demencji wynosiło 40 procent a wystąpienie zaburzeń poznawczych do aż 54 proc.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Mówiąc o objawach demencji, najczęściej do głowy przychodzi nam po prostu zapominanie. Jednak tego typu przypadłość zdarza się każdemu i nie musi być od razu oznaką choroby. Demencja, czyli inaczej otępienie znana jest najbardziej pod trzema postaciami. Poniżej opiszemy ich objawy i charakterystykę.
Jednak z czasem pacjent zaczyna mieć duży problem z nauką nowych rzeczy, często bardzo prostych. Zdarza się, że osoba w krótkim odstępie czasu pyta o to samo. Potrafi przywołać wspomnienia z dzieciństwa, ale nie wie, co robiła poprzedniego dnia. Z czasem pojawiają się problemy z takimi czynnościami jak ubieranie, higiena, czy zrobienie sobie herbaty. Pacjent zaczyna mylić przedmioty, słowa, nie poznaje bliskich, gubi się w otoczeniu.
Charakterystyczną cechą jest niekonwencjonalne zachowanie. Chorym zdarza się np. użyć noża do zupy albo włożyć drewno do pralki zamiast do kominka.
W trakcie postępowania choroby dochodzi do widocznych zmian osobowości, chory może mieć duży problem z kontrolą emocji, zachowują się nieadekwatnie do sytuacji. Przestają dbać o higienę, objadają się lub stronią od pokarmów.