Badanie dotyczące snu zostało opublikowane 20 lutego w "Journal of Neuroscience". Wynika z niego, że nieprzespana noc może odcisnąć duże piętno na strukturach w mózgu. Okazuje się, że nasz mózg w ciągu tej nieprzespanej nocy może postarzyć się nawet o dwa lata. To jednak nic straconego. Naukowcy dzielą się również dobrą wiadomością. Czy zmiany w mózgu da się odwrócić?
Jak podaje livescience.com, badania naukowców wykazały, że brak snu ma ogromne znaczenie dla mózgu. W badaniu wzięło udział 134 osoby. Uczestników podzielono na cztery grupy: całkowity brak snu (brak snu przez jedną noc), częściowy brak snu (trzy godziny w łóżku przez jedną noc), chroniczny brak snu (pięć godzin w łóżku każdej nocy przez pięć nocy) i grupa kontrolna (osiem godzin w łóżku każdej nocy).
Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Okazało się, że jedna noc całkowicie pozbawiona snu doprowadziła do postarzenia się mózgu od roku do prawie dwóch lat.
Naukowcy przekazali również dobrą wiadomość. Po tym, jak uczestnicy badania przespali noc, ponownie wykonano rezonans magnetyczny. Dzięki temu naukowcy mogli porównać, czy zaszły jakieś różnice w obrazach po bezsennej nocy i po odpoczynku.
Okazało się, że mózg, który postarzył się w ciągu jednej nieprzespanej nocy o dwa lata, potrafi się zregenerować. Jeśli pozwolimy sobie na sen regeneracyjny i dobrze przespaną noc, starzenie cofa się.