Bezsenne noce to twoja zmora? Lepiej uważaj. Jedna nieprzespana noc znacznie postarza mózg

Bezsenne noce mogą być groźniejsze dla naszego organizmu, niż nam się wydaje. Naukowcy wskazali, że każda nieprzespana noc znacznie postarza mózg. Okazuje się jednak, że jest również dobra wiadomość.

Badanie dotyczące snu zostało opublikowane 20 lutego w "Journal of Neuroscience". Wynika z niego, że nieprzespana noc może odcisnąć duże piętno na strukturach w mózgu. Okazuje się, że nasz mózg w ciągu tej nieprzespanej nocy może postarzyć się nawet o dwa lata. To jednak nic straconego. Naukowcy dzielą się również dobrą wiadomością. Czy zmiany w mózgu da się odwrócić?

Zobacz wideo Stymulacja mózgu nie dla wszystkich chorych?

Bezsenne noce postarzają mózg. Warto dbać o dobry sen

Jak podaje livescience.com, badania naukowców wykazały, że brak snu ma ogromne znaczenie dla mózgu. W badaniu wzięło udział 134 osoby. Uczestników podzielono na cztery grupy: całkowity brak snu (brak snu przez jedną noc), częściowy brak snu (trzy godziny w łóżku przez jedną noc), chroniczny brak snu (pięć godzin w łóżku każdej nocy przez pięć nocy) i grupa kontrolna (osiem godzin w łóżku każdej nocy).

Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Okazało się, że jedna noc całkowicie pozbawiona snu doprowadziła do postarzenia się mózgu od roku do prawie dwóch lat.

Objawy wysokiego cholesterolu (zdjęcie ilustracyjne) Jakie są objawy wysokiego cholesterolu? Nie bagatelizuj ich pod żadnym pozorem

Naukowcy mają dobrą wiadomość. Mózg działa zaskakująco

Naukowcy przekazali również dobrą wiadomość. Po tym, jak uczestnicy badania przespali noc, ponownie wykonano rezonans magnetyczny. Dzięki temu naukowcy mogli porównać, czy zaszły jakieś różnice w obrazach po bezsennej nocy i po odpoczynku.

Ulga na leki 2023 (zdjęcie ilustracyjne) Ulga na leki 2023. Niektórzy seniorzy mogą liczyć na wsparcie

Okazało się, że mózg, który postarzył się w ciągu jednej nieprzespanej nocy o dwa lata, potrafi się zregenerować. Jeśli pozwolimy sobie na sen regeneracyjny i dobrze przespaną noc, starzenie cofa się.

Więcej o: