Jakie są objawy wysokiego cholesterolu? Nie muszą od razu niepokoić, ale nie bagatelizuj ich pod żadnym pozorem

Objawy wysokiego cholesterolu mogą nie przyciągnąć wystarczająco uwagi. Bardzo często bagatelizujemy takie zmiany w naszym organizmie, gdyż nie potrafimy połączyć ich z wysokim cholesterolem. Warto jednak przystanąć raz na jakiś czas i dokładniej przyjrzeć się symptomom, jakie daje nam nasze ciało.

Lipoproteina o niskiej gęstości nazywana jest złym cholesterolem. Przekroczenie normy może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Są jednak sposoby na walkę ze złym cholesterolem. Wystarczy m.in. zmienić nawyki żywieniowe.

Zobacz wideo Cholesterol jest niezbędny do życia, ale co za dużo, to niezdrowo

Objawy wysokiego cholesterolu. To powinno być czerwoną flagą

Choć mówi się, że wysoki cholesterol nie daje żadnych objawów, warto zwrócić szczególną uwagę na dłonie i stopy. Tam możemy doszukiwać się znaków, że coś jest nie tak. Najpopularniejszym objawem jest ból nóg. Pojawiają się też zmiany w wyglądzie kończyn, a także skóry i paznokci. Czasem jednak się nie pojawiają lub są uznawane za objawy starzenia się.

Ulga na leki 2023 (zdjęcie ilustracyjne) Ulga na leki 2023. Niektórzy seniorzy mogą liczyć na wsparcie

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Objawami mogą być również:

  • zmiany w strukturze mięśni łydek lub innych mięśni nóg, które utrudniają poruszanie się, postępujący zanik mięśni,
  • trudności z gojeniem się ran na nogach, ryzyko pojawienia się tak zwanych owrzodzeń tętniczych w miejscach, gdzie tętnice są zapchane przez blaszkę miażdżycową,
  • zimne stopy, 
  • nienaturalnie gładka i błyszcząca skóra na nogach,
  • ból mięśni,
  • ból, zimno lub drętwienie stóp i palców u stóp pojawiające się nocą.

Co jeść, aby obniżyć cholesterol? Te produkty mogą być zbawienne

Podstawową zasadą jest unikanie tłustego mięsa i mięsnych wyrobów. Warto ograniczyć również jedzenie tłustych serów i tłuszczów zwierzęcych. Z diety powinniśmy pozbyć się też cukru, słodyczy i alkoholu.

Pijesz jedno piwo co wieczór? (zdjęcie ilustracyjne) Pijesz jedno piwo co wieczór? Przestań. Skutki mogą być nieodwracalne

Do diety należy wprowadzić za to orzechy oraz nasiona roślin strączkowych. Warto również choć raz w tygodniu jeść ryby. Do diety należy włączyć również awokado, siemię lniane i nasiona chia. Jeśli mamy ochotę na mięso, powinniśmy wybierać to chude. Krzywdy nie zrobią nam również gotowane jajka.

Więcej o: