Ulga na leki 2023 - komu się należy? Ceny leków poszły w górę, ale niektórzy seniorzy mogą liczyć na wsparcie

Ulga na leki może okazać się dla wielu osób sporym wsparciem. Na szczęście najwolniej rosną ceny leków specjalistycznych. Mimo to wielu seniorów nie jest w stanie pozwolić sobie na wykupienie wszystkich leków z recepty. Kto może skorzystać z ulgi na leki?

Inflacja dotyka każdy obszar naszego życia. Nic więc dziwnego, że wielu z nas szuka oszczędności. Wsparciem może być m.in. ulga na leki. Co więcej, pewna grupa seniorów może otrzymać niektóre leki za darmo. Musi jednak spełnić pewien warunek. Podpowiadamy, w jaki sposób można zaoszczędzić na lekach.

Zobacz wideo Leki przeciwbólowe w trakcie porodu. Czy z nich korzystać? Jak się przygotować?

Ulga na leki 2023. Tego nie odliczysz od podatku

Ulga na leki to część ulgi rehabilitacyjnej. W jej ramach możemy odliczyć od podatku wydatki na leki, które zostały zlecone nam przez lekarza specjalistę. Należy pamiętać, że nie ma możliwości odliczenia od podatku suplementów diety czy środków opatrunkowych - nawet jeśli zostały zalecone nam przez lekarza. Warto również wiedzieć, że aby móc skorzystać z ulgi na leki, nie wystarczy być emerytem. Warunkiem jest również posiadanie statusu osoby z niepełnosprawnością.

Pijesz jedno piwo co wieczór? (zdjęcie ilustracyjne) Pijesz jedno piwo co wieczór? Przestań. Skutki mogą być nieodwracalne

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Z ulgi na leki wciąż można skorzystać, mając emeryturę lub rentę wyższą niż 2 500 zł brutto miesięcznie.

Bezpłatne leki dla seniora. Zasady programu "Leki 75 plus"

Niektórzy seniorzy mogą skorzystać z programu oferującego darmowe leki. Osoby powyżej 75. roku życia, których obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, mogą liczyć na tego rodzaju wsparcie. Na liście darmowych leków znajduje się blisko dwa tysiące leków, które stosowane są w leczeniu chorób wieku podeszłego.

11-latka na liście najbardziej wpływowych kobiet magazynu 'Forbes'. Ma wyższe IQ niż Einstein i Hawking 11-latka jedną z wpływowych kobiet "Forbes". Ma IQ wyższe od Einsteina

To bardzo ważne, ponieważ od 1 stycznia podniesiono cenę ponad 400 leków. Na szczęście obniżce uległy ceny blisko 300 produktów. O połowę staniały m.in. leki dla pacjentów onkologicznych.

Więcej o: