Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, abyśmy każdego dnia wypijali średnio następujące ilości wody:
Oczywiście mogą to być dowolne płyny (nawet zupa się tutaj liczy), chociaż najbardziej zalecana jest woda.
Powinniśmy zatem wypijać około dwóch litrów napojów dziennie. Jednakże, jak przypominają eksperci z serwisu diabetes.co.uk, osoby z wysokim poziomem glukozy we krwi potrzebują jeszcze więcej płynów. Dzieje się tak dlatego, że w sytuacji, gdy we krwi krąży nadmiar nie wykorzystanej przez komórki glukozy, nerki próbują wydalić ją z moczem. Zatem odpowiednie nawodnienie organizmu jest w tym momencie kluczowe, ponieważ pomaga nerkom efektywniej pracować. Kolejną zaletą picia wody jest ochrona czynności nerek, jednego z organów najbardziej zagrożonych przez cukrzycę.
Kiedy jesteś odwodniony, ilość wody w krwioobiegu spada, co oznacza, że stężenie glukozy we krwi rośnie. Chociaż technicznie rzecz biorąc, w krwioobiegu nie ma nagle więcej cukru, zmienił się stosunek cukru do wody, przez co poziom glukozy we krwi jest znacznie wyższy
- przestrzegają eksperci American Diabetes Assocation.
Picie odpowiednich ilości płynów pomaga w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Co zatem pić, szczególnie gdy musimy kontrolować cukrzycę? Jest wiele możliwości, jednakże eksperci uważają, że tak naprawdę najlepiej jest pić zwykłą wodę.
Woda ma wiele zalet. Przede wszystkim nie podnosi poziomu glukozy w organizmie, gdyż jest pozbawiona węglowodanów.
Ponieważ woda nie zawiera węglowodanów ani kalorii, jest idealnym napojem dla osób z cukrzycą. Badania wykazały również, że woda pitna może pomóc kontrolować poziom glukozy we krwi
- czytamy na stronie diabetes.co.uk.
Dla osób z cukrzycą odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a ryzyko wzrasta wraz ze wzrostem stężenia glukozy we krwi. Aby więc odpowiednio się nawodnić trzeba dużo pić, w przeciwnym przypadku organizm zacznie "pobierać" wodę z innych źródeł, takich jak ślina i łzy. To zresztą wyjaśnia, dlaczego oznaką cukrzycy może być suchość w ustach oraz ciągłe pragnienie. Jeśli dostęp do wody jest ograniczony, nadmiar glukozy nie będzie odpowiednio szybko wydalany z moczem. Odwodnienie się pogłębia, a wraz z nim wzrasta poziom cukru we krwi.
Co pić, jeśli nie lubimy smaku czystej wody? Radzi się, aby do szklanki wody dodać plasterek cytryny, limonki, pomarańczy lub liść mięty, bazylii, melisy. Eksperci przestrzegają jednak przed gotowymi wodami smakowymi, ponieważ producenci lubią dodawać do nich cukier i inne dodatki, w tym syntetyczne barwniki.
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.