Trenerka wyjaśnia kogo odwiedzić po porodzie. "Dwóch specjalistów". O jednym wciąż mało się mówi

Wiele kobiet czeka na moment, w którym będzie mogła wrócić do aktywności fizycznej po porodzie. Prawda jest taka, że żeby zrobić to w możliwie jak najbezpieczniejszy sposób, warto odwiedzić dwóch specjalistów. Trenerka Natalia Kruczyńska wyjaśnia do kogo udać się poza ginekologiem.

Ciało kobiety przez dziewięć miesięcy ciąży się zmienia. Wiele kobiet z wyczekiwaniem oczekuje momentu, kiedy będą mogły wrócić do regularnych ćwiczeń. Mówi się, że po porodzie naturalnym można rozpocząć treningi po sześciu tygodniach, a po cesarskim cięciu po ośmiu. Oczywiście i w jednym i w drugim przypadku zgodę na treningi powinien wyrazić lekarz prowadzący ciąży, który zna naszą sytuację. Okazuje się jednak, że poza wizytą u ginekologa powinniśmy odwiedzić jeszcze jednego specjalistę. Jest nim fizjoterapeuta urginekologiczny. Dlaczego? Wyjaśnia nam to trenerka i mama dwóch córek Natalia Kruczyńska. 

Zobacz wideo Jeśli po porodzie chcesz zacząć ćwiczyć, powinnaś pójść do dwóch specjalistów. O jednym wciąż mało się mówi

Chcesz wrócić do ćwiczeń po porodzie? Idź do fizjoterapeuty uroginekologicznego 

Wiele świeżo upieczonych mam jak tylko trochę lepiej się poczuje, od razu biegnie na siłownię. To błąd. Niestety w niektórych przypadkach zbyt szybkie rozpoczęcie ćwiczeń może mieć swoje przykre konsekwencje. Jedną z nich może być np. nietrzymanie moczu. Temu wstydliwemu problemowi można oczywiście zapobiec. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie fizjoterapeuta uroginekologiczny. Coraz więcej mówi się o tych specjalistach, choć nie da się ukryć, że ich gabinety wciąż nie są tak oblegane, jak być powinny.

Kiedy cztery lata temu zaczynałam o tym mówić, było bardzo mało osób. Z roku na rok, dziewczyny zgłaszające się na treningi po porodzie do mnie od razu piszą mi, że są po wizycie u fizjoterapeuty i jest wszystko ok i mają zgodę, żeby zacząć ćwiczyć. 

- tłumaczy nam Natalia Kruczyńska. 

Trenerka zwraca również uwagę na to, że w większych miastach dostęp do takich ekspertów jest naprawdę ogromny, a w mniejszych pojawia się z tym problem. 

W szpitalach też się często o tym w ogóle nie mówi. 

- dodaje.

Fizjoterapia uroginekologiczna - na czym polega?

Wiemy już, że kiedy chcemy wrócić do aktywności fizycznej to powinniśmy pójść do fizjoterapeuty uroginekologicznego, ale tak właściwie po co? Fizjoterapeuta uroginekolgiczny zajmuje się leczeniem, a także profilaktyką problemów związanych głównie z dolegliwościami kobiecymi. W trakcie ciąży i po porodzie mogą to być np. 



  • rozejście spojenia łonowego i bóle pachwin w ciąży




  • obniżenie narządów rodnych




  • występowanie gazów pochwowych




  • bóle występujące podczas stosunku seksualnego




  • powikłania i dolegliwości po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza podczas porodu


Z pomocy specjalisty warto korzystać przede wszystkim w okresie połogu. Odpowiednio dopasowana terapia przyspieszy regenerację poporodową. Optymalnym terminem do umówienia wizyty jest 6 tygodni po porodzie, przy czym nie ma znaczenia, czy był to poród siłami natury, czy cesarskie cięcie.

A jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Na samym początku specjalista  przeprowadza szeroki wywiad, który pozwala uzyskać najważniejsze informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia oraz ustalenie przyczyn, czy problemów, jakie skłoniły pacjentkę do umówienia wizyty. Fizjoterapeuta dokonuje również oceny postawy ciała, przeprowadzając badanie funkcjonalne układu ruchu. Następnie przeprowadza się badanie manualne - powłok brzusznych i miednicy, a także kręgosłupa, przepony i żeber. Jednym z ważniejszych elementów jest ocena toru oddechowego. Jeśli pacjentka zgłasza się po operacji np. po cesarskim cięciu, wówczas wykonywana jest również ocena blizny.

W niektórych i uzasadnionych sytuacjach oraz za zgodą pacjentki wykonywane jest też badanie przezpochwowe lub przezodbytnicze w celu oceny mięśni dna miednicy. Po przeprowadzeniu wszystkich badań i uzyskaniu wszystkich odpowiedzi o stanie zdrowia pacjentki ustalany jest plan terapii oraz częstotliwości wizyt. Fizjoterapeuta określi też zalecenia, które należy stosować w życiu codziennym.

Więcej o: