Zawroty głowy to częsty objaw, który zwykle nie jest oznaką niczego poważnego,mimo to powinien zostać zbadany przez lekarza. Uczucie, że świat wokół nas wiruje, że tracimy równowagę - tak najczęściej opisujemy uczucia towarzyszące zawrotom głowy. Mogą mieć różne nasilenie i częstotliwość, a przyczyny tej dolegliwości nie zawsze są jasne czy łatwe do zidentyfikowania.
Zawroty głowy - najczęstsze przyczyny
Wśród najczęstszych przyczyn zawrotów głowy znajdują się:
- zapalenie błędnika – czujemy, że tracimy równowagę lub mamy wrażenie, że świat wokół nas się kręci, do tego dochodzą nudności lub wymioty (zapalenie błędnika towarzyszy czasami przeziębieniu lub grypie)
- problemy z uchem wewnętrznym - poczuciu, że tracimy równowagę towarzyszy utrata słuchu, dzwonienie lub inne dźwięki w uszach (szum w uszach)
- niedociśnienie ortostatyczne – zdarza się, że gdy nagle wstajemy lub siadamy, świat zaczyna nam wirować. Powodem jest gwałtowny spadek ciśnienia krwi, który ustępuje po położeniu się. Tego typu zawroty głowy przydarzają się szczególnie często osobom w starszym wieku.
- migrena – zawroty głowy wiążą się też z migreną i mogą pojawić się zarówno przed atakiem, jak i po, a także przy migrenie bez dolegliwości bólowych
- stres lub niepokój może doprowadzić do zawrotów głowy, szczególnie jeśli mamy tendencję do hiperwentylacji, czyli nienormalnie szybkiego oddychania podczas odpoczynku
- niski poziom glukozy we krwi (hipoglikemia) – stan niedocukrzenia grozi przede wszystkim osobom z z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym
- odwodnienie lub wyczerpanie cieplne – odwodnienie może być spowodowane niewystarczającym piciem podczas ćwiczeń lub chorobą powiązaną z wymiotami, biegunką lub gorączką
- niewydolność kręgowo-podstawna – zmniejszony przepływ krwi w tylnej części mózgu, co może być spowodowane zablokowaniem naczyń krwionośnych prowadzących z serca do mózgu (miażdżyca tętnic). Towarzyszą temu takie objawy jak utrata słuchu, podwójne widzenie, niewyraźne widzenie, drętwienie twarzy, rąk lub nóg.
Rzadziej za zawroty głowy odpowiadają:
- ciężka choroba ogólna (uszkodzenia mózgu, nowotwór, zwłaszcza guz umiejscowiony w tylnej części czaszki, padaczka, stwardnienie rozsiane, niedoczynność tarczycy, niedociśnienie tętnicze i inne)
- zażywanie niektórych rodzajów leków, takich jak leki przeciwdepresyjne lub leki na nadciśnienie (efekt uboczny)
- zażywanie narkotyków lub długotrwałe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu
- zaburzenia rytmu serca, arytmia (problem z rytmem serca), w tym migotanie przedsionków
- zatrucie tlenkiem węgla
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Zobacz wideo
Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza?
Zawroty głowy - kiedy iść do lekarza?
Zwróćmy się do lekarza, jeżeli zawroty głowy zdarzają się nam często, są powiązane z bólem głowy, albo też towarzyszą im omdlenia. Nasz niepokój powinny wzbudzić też takie objawy towarzyszące zawrotom, jak dzwonienie lub inne dźwięki w uszach (szum w uszach), nudności lub wymioty. Nie zwlekajmy z wezwaniem pomocy, gdy czujemy, że nasza twarz, ręce lub nogi drętwieją, coś niedobrego dzieje się z kończynami, widzimy podwójnie lub niewyraźne.
Niepokojące są także zawroty głowy, które nękają nas w okresie rekonwalescencji lub pozornie bez przyczyny.
Jak sobie pomóc, gdy mamy zawroty głowy?
Gdy mamy zawroty głowy najlepiej położyć się na kilka minut, aż miną, a następnie powoli i ostrożnie wstać (nie kładźmy się jednak całkowicie na płasko). Dobrze jest pić więcej płynu, najlepiej wody, pomoże nam też dłuższy wypoczynek. Jeżeli miewamy zawroty głowy powinniśmy zrezygnować z nadmiaru kawy, a także z papierosów, alkoholu czy narkotyków. Ponadto radzi się, szczególnie osobom starszym, aby unikały nagłego schylania się lub gwałtownego wstawania z pozycji siedzącej lub leżącej.
Gdy masz zawroty głowy nie rób niczego, co mogłoby być niebezpieczne. Chodzi o prowadzenie samochodu, wchodzenie po drabinie czy posługiwanie się ciężkimi urządzeniami.