"Zapach staruszka" - skąd się bierze? Okazuje się, że to wcale nie kwestia odpowiedniej higieny

Często spotkamy się z opinią, że seniorzy pachną inaczej niż młodsi ludzie. Przyczyna upatrywana jest w higienie osobistej. Okazuje się, że ta kwestia może mieć niewiele wspólnego. Zatem skąd bierze się tzw. zapach staruszka?
Zobacz wideo Od 65 lat tworzą szczęśliwy związek. Pani Basia i Pan Andrzej opowiedzieli nam o ich uczuciu. "Mówili, że nie pasujemy do siebie"

Mówi się, że każdy człowiek ma swój zapach. To prawda, możemy przekonać się o tym, kiedy dwie różne osoby użyją tych samych perfum. Zawsze będą pachnieć nieco inaczej. Co sprawia, że tak się różnimy i dlaczego spotykamy się z określeniem "zapachu staruszka"?

"Zapach staruszka", czyli dlaczego seniorzy pachną inaczej?

Na zapach składa się kilka czynników. To nie wyłącznie kwestia higieny, ale także natężenia różnych związków w organizmie. Naukowcy odkryli, że nietypowa woń, którą możemy wyczuć od seniorów, jest naturalna. Badania realizowane 2001 roku w Jokohamie wykazały, że za "zapachem staruszka" stoją zmiany zachodzące w substancjach chemicznych wytwarzanych przez organizm. To nieuniknione procesy starzenia.

Grupa osób poddana badaniom była w przedziale wiekowym od 27. do 75. roku życia. Każdy otrzymał za zadanie założyć koszulki pochłaniające zapachy. Na dalszym etapie każda koszulka została sprawdzona pod kątem znajdujących się na niej cząsteczek. Wyniki były zaskakujące. U osób po 40 roku życia i starszych wyodrębniono związek 2-nonenal. Im badany był starszy, tym na koszulce znaleziono większe stężenie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest związek 2-nonenal? To zapach starości

Zapach ludzkiego ciała jest tematem badań wielu naukowców. Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk przeprowadził analizę lotnych związków organicznych z powierzchni ludzkiej skóry. W opublikowanym artykule zaznaczyli, że źródłem zapachu jest wydzielina z gruczołów apokrynowych, ekrynowych i łojowych.

Metabolizm związków wydzielanych przez w/w gruczoły, poprzez florę bakteryjną obecną na skórze oraz zachodzące reakcje utleniania, skutkują powstawaniem charakterystycznego dla każdego człowieka zapachu

- czytamy.

Wspomniany 2-nonenal wytwarza się na skórze poprzez utlenianie kwasów tłuszczowych. Z wiekiem organizm każdego człowieka produkuje go coraz więcej. To dlatego "zapach staruszka" staje się wyczuwalny wśród seniorów. Higiena nie ma wpływu na powstawanie lotnych związków organicznych. Nonenal nie rozpuszcza się w wodzie, więc pozostaje na ludzkiej skórze nawet po dokładnym myciu.

2-nonenal, aldehyd, identyfikowany u osób powyżej 40. roku życia i uważany za potencjalny biomarker związany z wiekiem. Doniesienia literaturowe potwierdzają, że chromatografia gazowa wraz z nowoczesnymi technikami zatężania, może posłużyć do opracowania profilu zapachowego człowieka

- podkreślają specjaliści.

Więcej o: