Czy zieloną herbatę można pić na pusty żołądek? Pora dnia ma znaczenie

Zielona herbata jest nie tylko smaczna, ma też wiele walorów zdrowotnych. Aby w pełni wykorzystać jej zalety radzi się pić ten napój o pewnych porach. Jakie są najlepsze, a jakie najmniej korzystne godziny na wypicie zielonej herbaty? Czy można ją pić na czczo?

Pora dnia, w której pijesz zieloną herbatę, zależy od osobistych preferencji, chociaż rzeczywiście są pewne momenty, gdy lepiej unikać tego napoju. Ponadto warto mieć na uwadze, że zielona herbata musi być spożywana z umiarem (najlepiej wypijać 1-2 filiżanki zielonej herbaty dziennie, nie więcej).

Czy zieloną herbatę warto pić rano?

Co się dzieje z organizmem, gdy zieloną herbatę pijemy rankiem? Ponieważ zawiera nieco kofeiny, może wyostrzyć naszą uwagę i koncentrację, ale nie tak zdecydowanie jak kawa lub czarna herbata. Jednak zielona herbata ma jeszcze jeden ważny składnik, którego nie ma w kawie czy w czarnej herbacie, a mianowicie L-teaninę, czyli aminokwas, który ma działanie uspokajające, odstresowujące, poprawia pamięć i funkcje poznawcze, a dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi.

- L-teanina i kofeina współpracują ze sobą, aby poprawić funkcjonowanie mózgu i nastrój, nie powodując negatywnych skutków ubocznych, które mogą towarzyszyć spożywaniu samej kofeiny. Z tego powodu delektowanie się tą herbatą z samego rana to świetny sposób na rozpoczęcie dnia - piszą eksperci serwisu healtline.com.

Kilka niewielkich badań sugeruje ponadto, że wypicie zielonej herbaty przed treningiem może być szczególnie korzystne, ponieważ zwiększa spalanie tłuszczu i zmniejsza szkodzenia mięśni, do których mogło dojść podczas intensywnych ćwiczeń.

Czy powinniśmy pić zieloną herbatę do posiłków?

Wydaje się, że jednak nie. Okazuje się, że zielona herbata hamuje wchłanianie niektórych składników pokarmowych. Znajdujące się w tym napoju garbniki wchodzą w reakcje chemiczne z niektórymi składnikami mineralnymi, w tym z żelazem. Związek o nazwie 3-galusan epigallokatechiny (EGCG - organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów) może wiązać się z kilkoma minerałami, takimi jak żelazo właśnie oraz miedź i chrom.

Odpowiedź wydaje się więc być jasna. Zieloną herbatę najkorzystniej jest pić pomiędzy posiłkami. Niektórzy radzą, aby tę herbatę spożywać co najmniej dwie godziny przed lub dwie godziny po posiłku.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe dla zdrowia? [NaZdrowie]

Czy pić zieloną herbatę na noc?

Odradza się spożywanie tego napoju wieczorem. Powodem jest zawartość kofeiny, która - jak wiadomo - nie ułatwia zasypiania (jedna filiżanka zielonej herbaty zawiera około 35 mg kofeiny). Ponadto niektóre osoby cierpią na nadwrażliwość na kofeinę. Objawy to uczucie niepokoju, nerwowość, wyższe ciśnienie krwi.

- Kofeina może również powodować zaburzenia snu, nawet jeśli jest spożywana do sześciu godzin przed snem - przypominają eksperci.

Czy zieloną herbatę można pić na pusty żołądek?

Są osoby, którym nie służy picie zielonej herbaty na czczo. Jest to związane z indywidualną reakcją na polifenole, a dokładniej rzecz biorąc, na garbniki, których pełno w tym napoju. Przy wrażliwym żołądku garbniki mogą bowiem zaszkodzić, powodując mdłości, zgagę czy nawet ból brzucha. W takim przypadku radzi się, aby najpierw coś zjeść i odczekać 1-2 godziny, zanim zaparzymy sobie herbatę.

Unikajmy picia zielonej herbaty na czczo także gdy cierpimy na refluks żołądkowo-przełykowy i inne schorzenia układu pokarmowego, w tym problemy żołądkowo-jelitowe czy schorzenia wątroby, aby dodatkowo nie podrażniać organizmu.

Źródła: healthline.com, pub.med.gov,

Więcej o: