Obniża poziom cukru we krwi. Zadziwiające, ale badacze potwierdzają. Na dodatek, to nic nie kosztuje

Naukowcy twierdzą, że dzielenie codziennego życia z bliską osobą zmniejsza poziom cukru we krwi. Według badaczy z Luksemburga i Kanady odizolowanie od społeczeństwa wpływa niekorzystnie na zdrowie i może prowadzić do cukrzycy typu II.
Zobacz wideo Cukrzyca i ciąża

Co obniża poziom cukru we krwi? Często zadajemy sobie takie pytanie, kiedy badania krwi są niepokojące. Pierwszym krokiem jest konsultacja medyczna, wdrożenie odpowiedniej diety oraz leczenia. Jednak naukowcy odkryli, że pomocne w walce ze zbyt wysokim cukrem może być także zamieszkanie z bliską osobą. Jak to możliwe?

Zbyt wysoki cukier we krwi? Zamieszkaj z partnerem

Naukowcy z Kanady i Luksemburga opublikowali artykuł na łamach czasopisma BMJ Open Diabetes Research & Care. Eksperci wskazują, że mieszkanie z małżonkiem lub partnerem obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Badaniom zostały przeprowadzone na 3 335 dorosłych w wieku od 50 do 89 lat, u których nie zdiagnozowano wcześniej cukrzycy.

Pod uwagę wzięto warunki finansowe, formę wykonywanej pracy, poziom aktywności fizycznej czy obecność takich nałogów jak palenie papierosów. Jednak głównym pytaniem, jakie usłyszeli badani, była kwestia posiadania męża, żony, partnera, partnerki oraz jakość relacji.

Katherine Ford i Annie Robitaille wysnuły niesamowite wnioski. Wyniki badań wykazały, że w przypadku osób, które przeżyły rozstanie, poziom cukru był wyższy oraz rosło zagrożenie rozwoju stanu przedcukrzycowego. Katherine zauważyła, że zmiana stanu cywilnego była znacząco związana ze zmianą średniego poziomu cukru we krwi.

W przypadku osób, które zrezygnowały z małżeństwa lub związku partnerskiego średni poziom cukru we krwi był gorszy po uwzględnieniu wielu czynników

- powiedziała główna autorka badań Katherine Ford w rozmowie z portalem healthline.com

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Obecność partnera, czyli co obniża poziom cukru we krwi. Niezwykłe odkrycie

Naukowcy odnieśli się także do kwestii jakości relacji. Okazuje się, że wyniki badań pokazują, iż nawet jeśli małżonkowie lub partnerzy nie dogadują się najlepiej, to pozostanie w relacji, nadal utrzymuje niższy poziom cukru we krwi. 

To było zaskakujące, że wsparcie małżonków lub napięte relacje nie miały wpływu na średni poziom cukru we krwi

- zauważa autorka badań.

Być może wsparcie małżonka czy napięte relacje mają większe znaczenie dla osób, które muszą aktywnie kontrolować cukrzycę

- dodaje Ford.

Więcej o: