Jakie badania na alzheimera? Jak wykryć alzheimera u osoby starszej? To pytania, które pojawiają się zwykle u osób które opiekują się starszymi osobami, które wykazują pewne symptomy otępienia. Okazuje się jednak, że alzheimer nie dotyczy wyłącznie pacjentów w podeszłym wieku, kiedy pewne objawy są już dobrze widoczne nawet dla osób nie związanych z medycyną. Choroba alzheimera jest na tyle podstępna, że zaczyna się o wiele wcześniej niż pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy. W niektórych przypadkach symptomy mogą pojawić się nawet po kilku latach. Alzheimer stanowi 60 – 65% przypadków otępienia. W jego przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Warto zwracać uwagę na zachowanie osoby z naszego otoczenia, ponieważ już wtedy możemy zaobserwować pewne zmiany, które mogą wskazywać na rozwój choroby. Pierwsze sygnały, które powinny wzbudzić nasz niepokój to:
Troszkę później mogą pojawić się pierwsze problemy z zaburzeniem mowy, zapominanie słów, coraz częściej będą pojawiały się problemy z pamięcią, a nawet urojenia i omamy. W następnym etapie niestety może pojawić się agresja, znaczne ograniczenia ruchowe, brak kontaktu werbalnego, zaburzenia snu i łaknienia, niekontrolowanie czynności fizjologicznych. Najczęstsze objawy alzheimera to:
Lista badań na alzheimera to wykaz badań, które należy wykonać celem potwierdzenia diagnozy. Pierwszym działaniem powinna być jednak przede wszystkim wizyta u lekarza rodzinnego, który w trakcie badania analizuje stan zdrowia pacjenta, a jeśli zauważy potrzebę skieruje go do specjalisty (neurologa lub psychiatry). Można także rozpocząć diagnostykę bezpośrednio u lekarza psychiatry, do którego nie jest potrzebne skierowanie. Warto dodać, że im wcześniej choroba zostanie wykryta i zdiagnozowana tym dłużej osoba chora będzie mogła świadomie uczestniczyć w życiu rodzinnym i społecznym.
Badania na alzheimera to nie jest łatwa i krótka ścieżka do pokonania, ponieważ niestety nie ma pojedynczego badania, które mogłoby wykryć chorobę. Istnieje jednak możliwość postawienia diagnozy z dokładnością nawet do 90%, ale w tym celu należy wykonać badania u kilka specjalistów.
Zobacz też: Enzym z ananasa może pomóc chorym na alzheimera