Masz ochotę na coś słodkiego? To może być oznaka niedoborów w organizmie, a nawet choroby

Ochota na coś słodkiego przytrafia się każdemu. Jednak warto zwrócić uwagę na częstotliwość takich zachcianek. Nadmierne spożycie cukru jest szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić do otyłości i wielu niebezpiecznych chorób. Czy chęć na słodycze może zwiastować problemy i niedobory?
Zobacz wideo Na co powinny być przeznaczone pieniądze z podatku od cukru?

Ochota na słodycze nie musi od razu zwiastować poważnych problemów zdrowotnych. Najczęściej zachcianki są spowodowane wahaniami hormonalnymi. Wiedzą o tym doskonale, chociażby kobiety podczas menstruacji, czy ciąży. Kolejną przyczyną może być stres. W takiej sytuacji organizm domaga się czegoś, co poprawi nastrój. Jakie są inne przyczyny wzmożonej chęci na zjedzenie czegoś słodkiego? Uważnie obserwuj swój organizm.

Słodkie przekąski. Skąd się bierze ochota na łakocie?

Wiele osób uważa, że ochota na słodycze ma podłoże wyłącznie psychologiczne. Jednak przeprowadzone badania wykazały, że jest to także reakcja biologiczna. Sięgając po posiłki bogate w węglowodany, w tym cukier, w organizmie zwiększa się poziom serotoniny. To związek chemiczny potocznie określany mianem "hormonu szczęścia". Ten niezwykle istotny neuroprzekaźnik współdziałając z melatoniną, reguluje sen, apetyt oraz nastrój.

Kiedy odczuwamy nieustanną potrzebę sięgania po coś słodkiego, to może być sygnał, że organizm jest przemęczony lub dokucza nam obniżenie nastroju. W artykule medycznym Bernarda Berezy z Katedry Psychologii Klinicznej, Instytutu Psychologii KUL, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II możemy przeczytać, że jednym z objawów depresji sezonowej może być zwiększony apetyt, przyrost masy ciała oraz nieodparta ochota na słodycze.

Uważaj na cukier. Jego nadmiar może mieć przykre skutki.Czarna strona tłustego czwartku. Przedawkowanie szkodzi zdrowiu

Masz ochotę na słodycze? To może być niedobór magnezu

Zachcianki to nic innego jak sygnały, które wysyła organizm. W przypadku wzmożonej chęci na słodycze może się okazać, że borykamy się ze zbyt niskim poziomem magnezu w organizmie. W artykule The American Journal of Clinical Nutrition czytamy, że niedobór magnezu został uznany za możliwy czynnik sprawczy napięcia przedmiesiączkowego. Zatem nie tylko kwestia gospodarki hormonalnej wpływa na zachcianki przed menstruacją, czy w trakcie miesiączki.

W badaniach wzięły udział kobiety przed menopauzą oraz kobiety z PMS, czyli napięciem przedmiesiączkowym. Wyniki wykazały, że średni poziom magnezu w krwinkach czerwonych był znacznie niższy u pacjentek z PMS. Stąd zachcianki na słodycze mogą być spowodowane między innymi niedoborem magnezu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Cukrzyca, badanie poziomu insulinyMorwa biała na cukier? Co właściwie wiemy na temat prozdrowotnego działania tej rośliny

Zachcianki a cukrzyca. Kontroluj swój organizm

Jeśli zauważymy, że dość często mamy ochotę na słodycze, a w dodatku z przyjemnością sięgamy także po inne przekąski bogate w węglowodany oraz odczuwamy pragnienie, warto zbadać poziom cukru we krwi. Tego typu objawy mogą zwiastować insulinooporność lub cukrzycę typu II. Podczas tej choroby organizm nieustannie domaga się cukru, co tylko pogłębia schorzenie. Dlatego nie wolno lekceważyć sygnałów, które wysyła organizm. 

Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem oraz wykonać badania krwi pod kątem poziomu cukru, aby ocenić stan zdrowia. W tym celu diagnostykę wykonujemy na czczo o poranku, udając się do punktu pobrań. Następnie po otrzymaniu wyników konsultujemy się z lekarzem rodzinnym. Jeśli w organizmie odnotowano stan przedcukrzycowy, lekarz może zalecić odpowiednią dietę oraz wskazać, jak dalej postępować. W przypadku stwierdzenia cukrzycy typu II oprócz diety zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. 

Więcej o: