Takie napoje jak kawa i herbata nie są wskazane przed snem. Z powodu kofeiny mogą nam utrudnić zasypianie. Wieczorem nie wybierajmy też słodkich napojów gazowanych czy dosładzanych soków owocowych, a zamiast tego wybierzmy napoje, które wpływają korzystnie na przemianę materii.
Na jednym z czołowych miejsc znajdują się świeżo wyciskane soki warzywne. Takie napoje dostarczą organizmowi mnóstwo błonnika pokarmowego, a do tego witamin i składników mineralnych. Ponadto są to napoje niskokaloryczne, więc jak najbardziej wskazane w diecie odchudzającej. Z czego najlepiej zrobić taki sok? Pyszne są soki z marchwi, pietruszki, a także z pomidorów, ogórka, selera naciowego, z czerwonych buraków. Jeśli tylko nam smakują, wykorzystujmy w naszych koktajlach zmiksowane zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż.
Rumianek ma dobroczynne działanie na układ pokarmowy, reguluje pracę jelit, pomagając zarówno przy zaparciach, jak i przy wzdęciach. Ma też działanie odprężające, pomaga zredukować stres, a zatem ułatwia zasypianie.
Oprócz wielu innych zalet, cynamon ma też dobroczynny wpływ na układ trawienny. Picie napoju z dodatkiem cynamonu może być korzystne dla naszego ogólnego zdrowia (cynamon ma udowodnione działanie antyseptyczne, grzybobójcze, przeciwzapalne), ponadto przeciwdziała insulinooporności i obniża poziom cukru we krwi. Przy czym najlepiej wybierać cynamon cejloński (tzw. prawdziwy), który ma śladowe ilości kumaryny, związku, który jest szkodliwy w dużych ilościach.
Może to być koktajl na bazie serwatki czy, na przykład, kefiru. Grunt, aby był to napój niskotłuszczowy. Wysoki poziom białka w takim koktajlu spowoduje, że będziemy się czuć najedzeni, stracimy więc chęć na przekąski, które mogłyby zrujnować naszą dietę.
Woda to napój nie zawierający kalorii, mający natomiast korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Dobre nawodnienie to podstawa sprawnej pracy organizmu, w tym jelit.
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.