Olej z czarnej porzeczki wpływa na cholesterol? Może obniżyć jego poziom w zaledwie miesiąc

Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. W żadnym wypadku nie należy tego ignorować i konsultacja z lekarzem jest niezwykle istotna. Warto jednak rozważyć wspomaganie procesu leczenia naturalnymi rozwiązaniami. Olej z czarnej porzeczki na cholesterol może obniżyć jego poziom już w ciągu pierwszego miesiąca.

Ponad 60 proc. Polaków zmaga się ze zbyt wysokim cholesterolem. Niestety, uboga w witaminy i minerały dieta, brak regularnej aktywności fizycznej oraz towarzyszący nam często stres nie pomagają w dbaniu o nasze zdrowie. Jednakże są sposoby na to, by pomóc sobie w prosty i przyjemny sposób bez wydawania fortuny. Warto spróbować wprowadzić do diety olej z czarnej porzeczki, który pozytywnie działa na cholesterol. Badania na jego temat zaskakują.

Cichy zabójca w twoich żyłach

Sama obecność cholesterolu w naszym organizmie jest naturalnie ważna i potrzebna. Cholesterol bowiem jest jednym z ważniejszych składników budulcowych, uczestniczy w produkcji niektórych hormonów oraz jest prekursorem np. kwasów żółciowych. Jednakże przy nieodpowiedniej diecie i braku aktywności fizycznej poziom "złego" cholesterolu (LDL) wzrasta, a wraz z nim zwiększa się ryzyko zachorowania na miażdżycę, chorobę wieńcową czy udar mózgu, prowadzący nierzadko do śmierci. 

Niestety, jego zbyt wysoki poziom we krwi nie daje oczywistych i odczuwalnych objawów. Te dają o sobie znać dopiero wtedy, gdy taki stan utrzymuje się latami lub w momencie zachorowania na jedną z chorób sercowo-naczyniowych. Z tego powodu konieczne jest regularne wykonywanie badań krwi, szczególnie jeśli nie stronimy od używek, cierpimy na nadwagę lub mamy cukrzycę czy nadciśnienie. 

Zobacz wideo 5 zabójców cholesterolu z kuchni - jedz i obniżaj!

Pogromca cholesterolu zamknięty w pestce porzeczki

Według badania opublikowanego przez japońskich naukowców z Uniwersytetu Hirosaki poziom całkowitego cholesterolu w grupie krwi badanych spadł w przeciągu 29 dni od rozpoczęcia suplementacji. Istotnym elementem przeprowadzonego badania jest jednak fakt, że grupą badaną były młode (w wieku około 21 lat) i zdrowe kobiety, które nie miały zaburzonej gospodarki lipidowej. Nie podlega jednak wątpliwości, że regularne spożycie oleju z czarnej porzeczki może skutecznie pomóc w walce ze zbyt wysokim cholesterolem. Dzięki obecności antocyjanów w pestkach tych owoców cholesterol wchłaniał się zdecydowanie wolniej. Warto wspomnieć, że chronią one również przed promieniowaniem UV. 

Regularne spożywanie oleju z czarnej porzeczki nie zastąpi oczywiście konsultacji z lekarzem specjalistą. Walkę z cholesterolem należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych, stylu życia oraz regularnych badań krwi. Morfologię krwi wykonamy za darmo ze skierowaniem od lekarza POZ. Jednakże włączenie do swojej diety oleju z porzeczki może cały proces leczenia przyspieszyć. Dodatkowo czarne porzeczki mają jeszcze inne właściwości. Doskonale pomagają w przypadku trądziku, problemów z odpornością czy w symptomach PMS. Są bogate w polifenole będące antyoksydantami, w witaminę C oraz w kwas gamma-linolenowy (GLA). Ten działa przeciwzapalnie i jest niezwykle istotnym składnikiem przy chorobach autoimmunologicznych.

Olej z czarnej porzeczki na cholesterol. Czy dla każdego?

Choć nie można odmówić mu właściwości zdrowotnych, nie każdy powinien po niego sięgać bez konsultacji z lekarzem. Po olej z czarnej porzeczki nie powinny sięgać osoby leczące się na nadciśnienie oraz przyjmujące leki przeciwpsychotyczne czy przeciwzakrzepowe. Olej może wchodzić w niekorzystne interakcje z lekami i obniżać ich skuteczność lub wzmagać skutki uboczne. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: