Odchudzanie bywa bardzo trudne. Kiedy zmagamy się z otyłością, to głównym celem jest pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawa jakości życia. Do tego niezbędna jest dieta oraz aktywność fizyczna. Jednak wyjątkowo istotny jest również aspekt psychologiczny. To właśnie wytrwałość, konsekwencja i cierpliwość pomagają w osiąganiu sukcesu.
Mówiąc o odchudzaniu, należy w pierwszej kolejności wspomnieć o nadwadze. Możemy zdefiniować ją w dosyć prosty sposób. To nadmierne spożycie kalorii względem tego ile organizm jest w stanie zużyć w celu przerobienia jedzenia na energię. Przybieranie na wadze występuje wówczas, gdy ilość jedzenia jest zbyt duża w stosunku do zapotrzebowania i aktywności fizycznej. Wówczas nadmiar pożywienia przekształca się w tkankę tłuszczową, która z kolei najczęściej gromadzi się w okolicy brzucha, ud, bioder, czy innych części ciała.
Walka z otyłością rozpoczyna się od zmiany nawyków żywieniowych. Oznacza to, że należy wprowadzić dietę redukcyjną. Spożywamy mniejszą ilość jedzenia, dzięki temu nasze ciało zaczyna wykorzystywać magazynowany do tej pory tłuszcz i zamienia go w energię, aby przetrwać. Niestety, tego typu proces musi potrwać, abyśmy mogli zauważyć efekty. Dlatego tak istotna jest wspomniana wytrwałość i cierpliwość.
Jednak, jeżeli chcemy nieco przyspieszyć spalanie tłuszczu, włączmy trochę aktywności do codziennego życia. Na początek wystarczą 30-minutowe spacery, z czasem możemy je wydłużyć oraz rozpocząć ćwiczenia łączone zwane marszobiegiem. Wystarczy kilka metrów truchtu i kilka marszu.
Podczas utraty wagi w pierwszej kolejności możemy zauważyć zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Możliwe, że nieco zmniejszy się obwód brzucha, czy ud jednak poza wizualnymi efektami w organizmie zachodzą zmiany metaboliczne.
W artykule Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Instytut Żywności i Żywienia pt. "Leczenie dietetyczne - ciągle aktualna metoda terapii otyłości" autorstwa Magdaleny Białkowskiej czytamy, że w efekcie utraty masy ciała dochodzi przede wszystkim poprawy upośledzonych parametrów metabolicznych.
W uproszczeniu oznacza to, że w organizmie zachodzi obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, a także trójglicerydów. Ponadto pamiętajmy, że prawidłowy i stopniowy spadek masy ciała, czyli utrata pięciu kilogramów, obniża poziom cukru we krwi oraz wpływa pozytywnie na walkę z nadciśnieniem.
Bardzo ważną informacją jest fakt, że pozbycie się nadwagi zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca typu II, nowotwory jelita grubego, sutka, jajników, prostaty, ale także chorób zwyrodnieniowych, chorób dróg żółciowych czy wątroby.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Dieta redukcyjna to pierwszy krok w walce z nadwagą, jednak bardzo ważnym elementem w walce z otyłością jest także aktywność fizyczna. Świadoma i odpowiedzialna redukcja masy ciała wpływa korzystnie na naszą sprawność. Dzięki temu organizm staje się znacznie bardziej wydolny niż dotychczas. Utrata pierwszych pięciu kilogramów poprawia pracę serca.
Do tej kwestii odnieśli się także specjaliści. W artykule autorstwa prof. dr hab. med. Wojciecha Drygasa oraz mgr Karoliny Kucharczyk i dr n. med. Joanny Ruszkowskiej czytamy, iż badania wykazują, że regularne ćwiczenia trwające od 30 do 60 minut dziennie prowadzą do zmniejszenia tkanki tłuszczowej oraz spadku masy ciała.
Nie ulega wątpliwości, że połączenie, odpowiedniego pod względem dawki (tj. czasu trwania, częstości, wydatku energetycznego) treningu z właściwą dietą przynosi lepsze efekty niż wyłączne stosowanie diety
- czytamy opinię specjalistów.