Choroba kociego pazura powoduje występowanie gorączki, ból głowy, czy brzucha. Objawy pojawiają się na skutek obecności bakterii, która przedostaje się do ludzkiego organizmu w kontakcie z nosicielem. Najczęściej do zakażenia dochodzi w wyniku zadrapania przez kota lub inne zwierzę.
O tej nietypowej chorobie odzwierzęcej mówimy w sytuacji, kiedy nosiciel bakterii typu Bartonella henselae zarazi człowieka wskazanym patogenem. Najczęściej robią to młode koty. Wystarczy, że poliżą lub zadrapią daną osobę. Innymi nosicielami bakterii są także psy, kozy, czy wiewiórki, jednak zdecydowanie rzadziej niż koty.
Obserwacje wskazują, że choroba zazwyczaj dotyka dzieci i młodzież do 15. roku życia. Na zakażenie narażone są także osoby z borykające się z problemami ze strony układu immunologicznego. Choroba kociego pazura ma na ogół łagodny przebieg, jednak w sytuacji, gdy do zakażenia dojdzie u osoby z obniżoną odpornością, patogen może doprowadzić nawet do uszkodzenia szpiku, małopłytkowości, czy zapalenia mózgu.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Początkowo choroba nie daje żadnych objawów. Jednak z czasem w miejscu zranienia może pojawić się stan zapalny, zaczerwienienie, lub grudki i pęcherze. Ponadto stopniowo zauważymy następujące symptomy:
Wymienione powyżej objawy nie muszą występować u każdego pacjenta. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego ważne, aby obserwować samopoczucie oraz miejsce zadrapania.
Przede wszystkim nim rozpoczniemy leczenie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W wyniku przeprowadzonego wywiadu, dobierze on odpowiednią kurację. Wiele zależy od przebiegu choroby. Czasami schorzenie ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak są przypadki, kiedy należy wdrożyć terapię. Zdarza się, że wystarczy leczenie miejscowe polegające na stosowaniu wilgotnych, gorących okładów na powiększone węzły chłonne. Pacjentom z ostrym przebiegiem podawane są antybiotyki na bazie azytromycyny, która wspomaga zmniejszenie węzłów chłonnych.
Jak czytamy w artykule autorstwa dr hab. n. med. Ernesta Kuchara z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, w pojedynczych przypadkach zaropiałe węzły chłonne wymagają nakłucia. Zabieg wykonywany jest przy pomocy grubej igły, a jego celem jest opróżnienie ropy. Zdarza się także, że pacjent poddany jest całkowitej resekcji zajętego węzła.
Jak pisze specjalista, choroba kociego pazura często ustępuje w ciągu sześciu miesięcy bez konieczności leczenia. Jednak są przypadki, kiedy dochodzi o różnych powikłań. Ich lista jest następująca:
Zespół Parinauda to choroba o podłożu neurologicznym. Pojawia się na skutek uszkodzenia podkorowego ośrodka spojrzenia do góry, czy w dół. W zespole występują porażenie nerwu okoruchowego, nerwu bloczkowego oraz pęczka podłużnego przyśrodkowego. Zespół objawia się brakiem reakcji źrenic na światło oraz porażeniem ruchów gałek ocznych w górę i w dół.