Jakie badania alergiczne wykonać by potwierdzić alergię? Najpierw warto zgłosić się do lekarza i opisać mu problemy z jakimi się spotykamy. Jak wykryć alergię? Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę? W ogólnej klasyfikacji alergie możemy podzielić ze względu na drogę wniknięcia alergenu do organizmu:
Zdiagnozowanie alergii nie zawsze jednak jest proste. Bardzo często niektóre alergie mylone są z przeziębieniem ze względu na objawy jakie im towarzyszą. Jeśli zaobserwujesz, że dolegliwości trwają dłużej niż tydzień lub też pojawiają się o tej samej porze każdego roku, warto wziąć pod uwagę wizytę u alergologa, który zleci dokładne badania. Aby prawidłowo rozpoznać alergię warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które pomogą w odróżnieniu alergii od innych schorzeń.
Objawy alergiczne najczęściej pojawiają się po kontakcie z:
Najczęściej występujące objawy alergii to:
Lista badań na alergię zależna jest od lekarza specjalisty czyli alergologa, który po wstępnym badaniu i wywiadzie skieruje nas na odpowiednie testy alergiczne. Wykonanie ich pozwala na postawienie diagnozy oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia, które będzie ukierunkowane na konkretne alergeny. Wyróżniamy 4 rodzaje testów alergicznych:
Testy alergiczne z krwi wykonuje się w konkretnych panelach:
Badania na alergię z krwi wykonuje się z próbki pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Do wykonania testów nie należy się specjalnie przygotowywać. Nie ma konieczności również, aby przychodzić na badanie na czczo. Jednak warto wcześniej skonsultować się z lekarzem odnośnie ustalenia terminu badania gdyż np. testy na pyłki roślin należy wykonywać poza okresem pylenia. Podobnie w sytuacji gdy bierzemy jakieś leki, warto uprzedzić o tym lekarza, ponieważ niektóre z nich mogą zaburzyć wyniki badania. Koniecznie należy natomiast odstawić leki przeciwhistaminowe na 1-2 tygodnie przed wykonaniem badania. Bardzo ważne jest także, że w zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych w przypadku wykonywania testów.
Zobacz też: Błonnik pokarmowy może złagodzić skutki AZS - choroby na którą nie mamy lekarstwa