Astma: jakie badania pomagają w wykryciu tego podstępnego schorzenia? W zależności od wieku pacjenta, zdiagnozowanie astmy może wymagać wykonania wielu procedur medycznych. Szczególnie trudne jest to w przypadku dzieci, które zwykle mają w ciągu roku wiele epizodów infekcyjnych, którym towarzyszą objawy podobne jak w przypadku astmy. Jak wykryć astmę? Bardzo często zdarza się, że problemy z oddychaniem pojawiają się sezonowo. Czasami może to być mylące i może uśpić naszą czujność. Astma wykazuje jednak dość charakterystyczne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do kontaktu z lekarzem. Jakie w takim razie objawy charakteryzują astmę?
Wszystkie te objawy pojawiają się samoistnie, a ich występowanie może mieć związek ze zdenerwowaniem, wysiłkiem, kontaktem z alergenami (astma alergiczna) czy też mogą towarzyszyć infekcjom dróg oddechowych. Objawy astmy najczęściej pojawiają się w nocy i nad ranem.
Lista badań na astmę rozpoczyna się przede wszystkim od spirometrii. Wszelkie badania wykonuje się na podstawie zaobserwowanych przez chorego objawów i zmian osłuchowych stwierdzonych przez lekarza w badaniu fizykalnym. Dlatego jeśli tylko zauważysz u siebie jakiekolwiek z objawów charakterystycznych dla astmy, koniecznie udaj się do lekarza! Kiedy internista, pulmonolog bądź alergolog w trakcie badania wykryją jakieś nieprawidłowości skierują pacjenta na spirometrię. Badanie to pomaga ocenić objętość wydychanego z płuc i wdychanego do płuc powietrza w czasie oddechu spokojnego i forsownego. Wykonuje się dwa rodzaje spirometrii: podstawową oraz po inhalacji leku, który rozkurcza oskrzela. Spirometria jest badaniem całkowicie bezbolesnym. W przypadku podejrzeń poszczególnych rodzajów astmy wykonuje się także pomocnicze badania takie jak:
W sytuacji kiedy astma ma zaostrzoną postać korzysta się także z badań krwi – gazometrii i pulsoksymetrii, które mają na celu pokazanie stopnia nasycenia hemoglobiny tlenem.
Badania na astmę pomogą lekarzowi w postawieniu diagnozy, a także dobraniu odpowiednich dla organizmu leków. Astma to choroba, z którą można żyć, jednak potrafi być ona dość uciążliwa. Stosowanie leków, a także odpowiedni tryb życia znacznie poprawiają jakość funkcjonowania z astmą i umożliwiają kontrolowanie objawów, prewencję zaostrzeń oraz powikłań. Warto o siebie zadbać i oprócz zażywania leków zmienić niektóre przyzwyczajenia.
Zobacz też: Jak astma alergiczna chroni przed ciężkim COVID-19