Astma. Jakie badania należy wykonać, aby wykryć chorobę?

Astma i to jakie badania należy wykonać by ją zdiagnozować nie zawsze są do końca jasne. Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych, która wiąże się z odwracalnym zwężeniem dróg oddechowych i skurczem oskrzeli. Bardzo często myli się ją z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), która dotyka głównie osoby po 40 roku życia natomiast astma może pojawić się nawet u dzieci.

Jak wykryć astmę? Najczęstsze objawy astmy

Astma: jakie badania pomagają w wykryciu tego podstępnego schorzenia? W zależności od wieku pacjenta, zdiagnozowanie astmy może wymagać wykonania wielu procedur medycznych. Szczególnie trudne jest to w przypadku dzieci, które zwykle mają w ciągu roku wiele epizodów infekcyjnych, którym towarzyszą objawy podobne jak w przypadku astmy. Jak wykryć astmę? Bardzo często zdarza się, że problemy z oddychaniem pojawiają się sezonowo. Czasami może to być mylące i może uśpić naszą czujność. Astma wykazuje jednak dość charakterystyczne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do kontaktu z lekarzem. Jakie w takim razie objawy charakteryzują astmę?

  • suchy, męczący i napadowy kaszel,
  • świszczący oddech,
  • problem z mówieniem związany z utrudnionym przepływem powietrza,
  • duszności odczuwane nierzadko jako ucisk w klatce piersiowej.

Wszystkie te objawy pojawiają się samoistnie, a ich występowanie może mieć związek ze zdenerwowaniem, wysiłkiem, kontaktem z alergenami (astma alergiczna) czy też mogą towarzyszyć infekcjom dróg oddechowych. Objawy astmy najczęściej pojawiają się w nocy i nad ranem.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie pogorszy sytuację alergików

Lista badań na astmę. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy natychmiast zgłoś się do lekarza! 

Lista badań na astmę rozpoczyna się przede wszystkim od spirometrii. Wszelkie badania wykonuje się na podstawie zaobserwowanych przez chorego objawów i zmian osłuchowych stwierdzonych przez lekarza w badaniu fizykalnym. Dlatego jeśli tylko zauważysz u siebie jakiekolwiek z objawów charakterystycznych dla astmy, koniecznie udaj się do lekarza! Kiedy internista, pulmonolog bądź alergolog w trakcie badania wykryją jakieś nieprawidłowości skierują pacjenta na spirometrię. Badanie to pomaga ocenić objętość wydychanego z płuc i wdychanego do płuc powietrza w czasie oddechu spokojnego i forsownego. Wykonuje się dwa rodzaje spirometrii: podstawową oraz po inhalacji leku, który rozkurcza oskrzela. Spirometria jest badaniem całkowicie bezbolesnym. W przypadku podejrzeń poszczególnych rodzajów astmy wykonuje się także pomocnicze badania takie jak:

  • próby prowokacyjne z aspiryną – w przypadku astmy aspirynowej
  • punktowe testy skórne
  • pomiar stężenia swoistych IgE w surowicy – w przypadku astmy alergicznej

W sytuacji kiedy astma ma zaostrzoną postać korzysta się także z badań krwi – gazometrii i pulsoksymetrii, które mają na celu pokazanie stopnia nasycenia hemoglobiny tlenem.

Badania na astmę. Jak jeszcze możemy sobie pomóc w walce z astmą?

Badania na astmę pomogą lekarzowi w postawieniu diagnozy, a także dobraniu odpowiednich dla  organizmu leków. Astma to choroba, z którą można żyć, jednak potrafi być ona dość uciążliwa. Stosowanie leków, a także odpowiedni tryb życia znacznie poprawiają jakość funkcjonowania z astmą i umożliwiają kontrolowanie objawów, prewencję zaostrzeń oraz powikłań. Warto o siebie zadbać i oprócz zażywania leków zmienić niektóre przyzwyczajenia.

  • jeśli masz astmę umiarkowaną bądź ciężką, rozważ szczepienie przeciwko grypie
  • unikaj narażenia na czynniki wyzwalające napady bądź zaostrzenia astmy – jeśli jesteś uczulony na pyłki roślin, w okresach dużego pylenia, zostań w domu i rzadziej wietrz mieszkanie; używaj oczyszczacza powietrza
  • rozpocznij regularną aktywność fizyczną – w porozumieniu z lekarzem możesz określić najlepszy wysiłek fizyczny, który pozwoli Ci zachować dobrą kondycję i zdrowie
  • jeśli palisz – rzuć palenie, jeśli nie – ogranicz przebywanie w miejscach, w których inni palą, aby nie być biernym palaczem
  • ćwicz techniki oddechowe, które mogą uzupełniać farmakoterapię
  • gdy masz nadwagę pomyśl o redukcji masy ciała – obniżenie masy ciała wpływa korzystnie na przebieg astmy
  • unikaj niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do grupy tej należy m.in. ibuprofen i diklofenak.

Zobacz też: Jak astma alergiczna chroni przed ciężkim COVID-19

Więcej o: