Andropauza zaczyna się po 50. roku życia! Jakie badania krwi należy wykonać, by ją zdiagnozować?

Andropauza, czyli męskie przekwitanie rozpoczyna się po ukończeniu 50. roku życia i wiąże się ze stopniowym obniżaniem poziomu androgenów, hormonu wzrostu i melatoniny oraz estrogenów. Oznacza to także stopniowy spadek wydajności jąder u mężczyzn. Jakie badania należy wykonać w tym czasie?

Jak wykryć andropauzę? Jakie są jej objawy?

Andropauza to wciąż dla wielu osób temat tabu. Panowie niechętnie przyznają się do swoich słabości, rzadziej też niż ich partnerki regularnie poddają się badaniom profilaktycznym. Tymczasem monitorowanie stanu swojego zdrowia jest niezwykle ważne, gdyż pomaga wykryć na wczesnym stadium schorzenia, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Jak wykryć andropauzę? Każdy mężczyzna po 50. roku życia nadal pozostaje płodny, ale w jego organizmie zachodzi wiele zmian psychofizycznych. Warto zwrócić uwagę na takie objawy jak:

 • drażliwość,
 • zaburzenia koncentracji i pamięci,
 • ubytek masy mięśniowej,
 • bezsenność,
 • przyrost tkanki tłuszczowej,
 • spadek libido,
 • pogorszenie sprawności seksualnej.

Ponadto bardzo często wraz z początkiem andropauzy u mężczyzn można wykryć także osteoporozę, czyli zaburzenia gospodarki wapniowo – fosforanowej. Często pojawiają się także zmiany skórne czy zmiany owłosienia, dlatego też bardzo ważne jest aby dokładnie obserwować swoje ciało i reagować w przypadku, gdy pojawiają się niepokojące symptomy.

hormo

Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Lista badań na andropauzę. Te testy warto wykonać, aby skutecznie radzić sobie ze skutkami andropauzy

Lista badań na andropauzę zawiera przede wszystkim podstawowe badania, które każdy mężczyzna, a zwłaszcza, taki który ukończył 40 lat, powinien wykonać przynajmniej raz na pół roku, a nie tylko w przypadku objawów wskazujących początki andropauzy. Wczesna diagnostyka i regularne badania bardzo często pozwalają wykryć nieprawidłowości w organizmie, a także pomagają w leczeniu wielu chorób. Badania, które warto wykonać to:

 • badania krwi – pełna morfologia, stężenie glukozy, OB, poziom kwasu moczowego i kreatyniny, lipidogram oraz stężenie androgenów, które pozwoli ustalić czy wynik testosteronu we krwi jest prawidłowy
 • badanie słuchu i wzroku
 • badanie moczu
 • badanie gruczołu krokowego np. oznaczenie antygenu PSA (u osób genetycznie obciążonych nowotworami gruczołu krokowego warto rozważyć rezonans magnetyczny prostaty).

Badania na andropauzę – jak i gdzie najlepiej je wykonać?

Badania na andropauzę, podobnie jak inne badania hormonalne, można wykonać w praktycznie każdym niepublicznym laboratorium medycznym i nie będzie tu potrzebne skierowanie od lekarza. Takie rozwiązanie jest wygodne jeśli zależy nam na czasie i szybkich wynikach. Warto sprawdzić sobie wcześniej ceny poszczególnych badań. Oczywiście, jeśli nie chcesz płacić za badania, wówczas warto udać się do lekarza androloga, który zleci takie badania i będą one sfinansowane przez NFZ. Niezależnie od tego czy badania będą wykonywane prywatnie czy w przychodni publicznej należy pamiętać, aby przyjść na nie całkowicie na czczo tzn. aby odstęp od ostatniego posiłku wynosił ok. 10 godzin. Najlepiej tego rodzaju procedury wykonywać rano (między 7 a 9), ponieważ niektóre hormony mogą wykazywać zmienność dobową. Wskazane jest, by w okresie przed badaniem uzupełnić płyny w organizmie wypijając szklankę wody lub słabą herbatę bez cukru.

Zobacz też: Gruczolak stercza - co to takiego? Jak się objawia gruczolak, kto go diagnozuje i leczy?

Więcej o: