Jakie badania: białaczka? Nowotwór krwi jest niezwykle niebezpieczny bez względu na wiek pacjenta

Jakie badania w kierunku białaczki należy wykonać, aby mieć pewność co do stanu naszego zdrowia? Białaczka może pojawić się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Rozwija się z młodych, jeszcze dzielących się komórek zwanych blastami. Czy da się ją zahamować?

Jak wykryć białaczkę?

Jakie badania na białaczkę? Zacząć należy od tego z jakiego typu schorzeniem mamy do czynienia. Białaczka, inaczej zwana też leukemią, to zespół komórek nowotworu złośliwego. Patologiczne zmiany gnieżdżą się przede wszystkim w szpiku kostnym oraz węzłach chłonnych. Na białaczkę można zachorować w każdym wieku, jednak najczęściej choroba występuje u dzieci i osób starszych, zwykle po 50. roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wśród wszystkich chorób nowotworowych, możliwość zachorowania na białaczkę to jedynie 2%.

Na pytanie jak wykryć białaczkę odpowiedź jest wyjątkowo prosta: wystarczy regularnie wykonywać podstawowe badania. Wszystko zaczyna się od morfologii krwi, chociaż lista badań na białaczkę ma przynajmniej kilka punktów. Po badaniu krwi, podejrzanego o zachorowanie na białaczkę czeka jeszcze badanie:

  • układu krzepnięcia,
  • biochemiczne,
  • badania obrazowe.

Przy morfologii ważne jest, aby laboratoryjnie była ona badana metodą ręcznego rozmazu. Laborant  lepiej podzieli i rozróżni płytki i dostrzeże nieprawidłowości. O białaczce w tym badaniu może świadczyć zwiększona ilość białych krwinek. Sama zaś choroba przez wiele miesięcy może nie dawać żadnych objawów, dlatego badania krwi zaleca się wykonywać przynajmniej raz w roku.

Lista badań na białaczkę. Przyczyny występowania białaczki

Przyczyny białaczki dziś nadal nie są do końca znane. Są jednak czynniki, które często wiązane są z zapadającymi na tę chorobę jak np.: mutacja DNA w obrębie komórki macierzystej czy prekursorowej pochodzącej ze szpiku kostnego. Dlatego w gronie chorych często powtarzały się osoby mające zespół Downa, a także osoby z zaburzeniami immunologicznymi oraz hormonalnymi, tak zwaną niedokrwistością Fanconiego, palące tytoń i mające częsty kontakt z promieniowaniem jonizującym i UV. U takich osób z pewnością lista badań na białaczkę będzie zdecydowanie dłuższa niż u pacjentów nieobciążonych, u których wystarczy regularne wykonywanie morfologii w celu wykluczenia ryzyka zachorowania. 

Zobacz wideo ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany

Badania na białaczkę. Czym objawia się białaczka i jak postępuje?

W wyniku białaczki następuje zwiększenie wytwarzania białych krwinek, a te mnożą się w układzie krwionośnym i szpiku kostnym. Konsekwencją tego jest powiększenie węzłów chłonnych i śledziony. Skóra chorego może przybierać blady kolor. W wyniku zaburzeń w układzie immunologicznym obrona organizmu może być osłabiona, wskutek czego pacjent jest narażony na częste infekcje i zakażenia. Mogą pojawić się także:

  • bóle gardła,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • częste gorączki,
  • wybroczyny,
  • widoczne zmiany w jamie ustnej np.: opryszczki, ropnie czy afty,
  • krwawienie z nosa,
  • niedokrwistość,
  • duszność wysiłkowa,
  • bóle układu kostnego. 

Wszystko jednak zależne jest od tego, czy białaczka ma przebieg lżejszy, czy przybierze postawę ostrej. Chory na białaczkę, w zależności od jej przebiegu i sposobu leczenia, może przeżyć z chorobą od 10 do około 20 lat.

Dziś nadal nie da się wygrać z białaczką, można jednak w miarę medycznych możliwości przedłużać życie pacjenta. Pamiętaj zatem by dbać o zdrowie i regularnie wykonywać podstawowe badania - na białaczkę nie zapada się "z dnia na dzień", a im szybciej schorzenie zostanie wykryte tym większa szansa na jego powstrzymanie i spowolnienie.

Zobacz też: Ile szpiku kostnego posiada człowiek? Czym jest i jak funkcjonuje szpik kostny?

Więcej o: