Jakie badania na choroby weneryczne? Te proste zabiegi mogą uchronić przed poważnymi konsekwencjami

Jakie badania na choroby weneryczne? Kiedy i kogo dotykają tego rodzaju schorzenia? Jak się przed nimi ustrzec? Zanim odpowiemy na te pytania warto wiedzieć, że choroby weneryczne (łac. morbus venereus) to nazwa potoczna, a poprawnie powinno się je nazywać chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak wykryć choroby weneryczne? Definicja chorób przenoszonych drogą płciową

Jakie badania na choroby weneryczne? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z jakiego typu schorzeniami mamy do czynienia. Choroby weneryczne to takie, które atakują przede wszystkim narządy płciowe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, ale ich oznaki mogą być widoczne również w innych miejscach. Zaczynając od tych, które nie dotykają jedynie narządów płciowych, ale atakują także inne organy, to na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu B czy AIDS. Wśród najpopularniejszych chorób wenerycznych wymieniane są:

  • rzeżączka,
  • kiła,
  • opryszczka,
  • grzybica narządów płciowych,
  • chlamydia, 
  • HSV, czyli tak zwane kłykciny kończyste.

To jak wykryć choroby weneryczne nie jest obecnie tajemnicą. Choroby te są dość dobrze rozpoznane i istnieją skuteczne metody terapii. Główną zasadą jest jednak oczywiście dbałość o siebie i zapobieganie ich występowaniu, począwszy od uprawiania seksu ze stałym partnerem, przez poprawną higienę ciała i ewentualnych gadżetów, które bywają często urozmaiceniem życia seksualnego, aż po regularne kontrole u lekarza specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem jest badać się regularnie, a także zawsze zabezpieczać przy użyciu prezerwatywy.

Czy istnieje lista badań na choroby weneryczne?

Przede wszystkim warto podejmować regularne badania u lekarzy specjalistów, zajmujących się narządami płciowymi zarówno żeńskimi, jak i męskimi. Obecnie kampanie profilaktyczne wyraźnie nagłaśniają problematykę chorób wenerycznych i tym samym przypominają o regularnych kontrolach. Niektóre badania są całkowicie lub w dużej części refundowane, a wiele wizyt u specjalistów można umówić na NFZ. Ponadto nie tylko w przypadku podejrzenia choroby, ale równie kontrolnie, przynajmniej raz do roku powinno się odnawiać badania morfologiczne. Wszelkie bakterie i wirusy przenoszą się poprzez naszą krew, a ich szybkie wykrycie pomaga często w zupełności wyeliminować chorobę.

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat

Badania na choroby weneryczne. Jak objawiają się "choroby wstydliwe"?

Często zmiany w organizmie i na ciele pojawiają się już następnego dnia, natomiast niektóre choroby weneryczne potrafią nie dawać żadnych oznak, a tym samym nie niepokoją przez bardzo długi okres.

  • Pierwsze objawy kiły mogą być zauważalne na przykład w okresie od 10 do 90 dni od wniknięcia do śluzówki i krwiobiegu bakterii. Są to zazwyczaj owrzodzenia śluzówki pochwy i jamy ustnej.
  • W czasie od 7 do 14 dni od stosunku w postaci pieczenia w pochwie może ukazać się rzeżączka.
  • Objawy chlamydii mogą ujawnić się po od 21 do 28 dniach, ale nie rzadko zdarza się, że bywa ona zupełnie bezobjawowa.
  • Pierwsze objawy AIDS, niemal zupełnie przypominające grypę bądź grypę jelitową, jak gorączka, osłabienie, bóle głowy, biegunka, utrata masy ciała występują po około 2-3 tygodniach.

Chociaż niektóre nazwy chorób wenerycznych brzmią, jakby były już dawno zażegnane, to mimo, że na mniejszą skalę funkcjonują do dziś. Nieleczone mogą doprowadzić do bezpłodności, niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Wszystkie choroby weneryczne mają cechy wspólne takie jak droga ich przenoszenia. Każdą z nich można zarazić się poprzez stosunek płciowy waginalny, analny oraz oralny. Nie zawsze zabezpieczenie chroni przed przedostaniem się bakterii czy wirusa. Zarazki mogą zostać przetransportowane do nowego nosiciela przez używanie tych samych narzędzi higienicznych, wraz ze śliną, krwią, kałem, moczem, śluzem oraz spermą. Podobieństwa są również pod kątem objawów. Wiele z nich ukazuje się jako guzki, owrzodzenia, opuchlizny i wysypka. Niekiedy występują one nie tylko na pochwie czy członku, ale również w okolicy odbytu, na pośladkach, udach, a nawet ustach czy jamie ustnej. Od zakażania poprzez seks oralny, możliwe jest również zapalenie lub owrzodzenie gardła. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemne uczucie podczas stosunku seksualnego, swędzenie, ucisk i pieczenie podczas oddawania moczu, a czasem kału. Może pojawić się krwawienie z pochwy, a także zmienić się wygląd, konsystencja i zapach wydzielin fizjologicznych. W takim wypadku konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem specjalistą, który wskaże jakie badania na choroby weneryczne należy przeprowadzić i w zależności od otrzymanych wyników dobierze odpowiednie leczenie. 

Zobacz też: 20-latka miała pęcherze na całym ciele. Okazało się, że to objaw choroby wenerycznej

Więcej o: