Jakie badania na choroby weneryczne? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z jakiego typu schorzeniami mamy do czynienia. Choroby weneryczne to takie, które atakują przede wszystkim narządy płciowe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, ale ich oznaki mogą być widoczne również w innych miejscach. Zaczynając od tych, które nie dotykają jedynie narządów płciowych, ale atakują także inne organy, to na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu B czy AIDS. Wśród najpopularniejszych chorób wenerycznych wymieniane są:
To jak wykryć choroby weneryczne nie jest obecnie tajemnicą. Choroby te są dość dobrze rozpoznane i istnieją skuteczne metody terapii. Główną zasadą jest jednak oczywiście dbałość o siebie i zapobieganie ich występowaniu, począwszy od uprawiania seksu ze stałym partnerem, przez poprawną higienę ciała i ewentualnych gadżetów, które bywają często urozmaiceniem życia seksualnego, aż po regularne kontrole u lekarza specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem jest badać się regularnie, a także zawsze zabezpieczać przy użyciu prezerwatywy.
Przede wszystkim warto podejmować regularne badania u lekarzy specjalistów, zajmujących się narządami płciowymi zarówno żeńskimi, jak i męskimi. Obecnie kampanie profilaktyczne wyraźnie nagłaśniają problematykę chorób wenerycznych i tym samym przypominają o regularnych kontrolach. Niektóre badania są całkowicie lub w dużej części refundowane, a wiele wizyt u specjalistów można umówić na NFZ. Ponadto nie tylko w przypadku podejrzenia choroby, ale równie kontrolnie, przynajmniej raz do roku powinno się odnawiać badania morfologiczne. Wszelkie bakterie i wirusy przenoszą się poprzez naszą krew, a ich szybkie wykrycie pomaga często w zupełności wyeliminować chorobę.
Często zmiany w organizmie i na ciele pojawiają się już następnego dnia, natomiast niektóre choroby weneryczne potrafią nie dawać żadnych oznak, a tym samym nie niepokoją przez bardzo długi okres.
Chociaż niektóre nazwy chorób wenerycznych brzmią, jakby były już dawno zażegnane, to mimo, że na mniejszą skalę funkcjonują do dziś. Nieleczone mogą doprowadzić do bezpłodności, niepełnosprawności, a nawet śmierci.
Wszystkie choroby weneryczne mają cechy wspólne takie jak droga ich przenoszenia. Każdą z nich można zarazić się poprzez stosunek płciowy waginalny, analny oraz oralny. Nie zawsze zabezpieczenie chroni przed przedostaniem się bakterii czy wirusa. Zarazki mogą zostać przetransportowane do nowego nosiciela przez używanie tych samych narzędzi higienicznych, wraz ze śliną, krwią, kałem, moczem, śluzem oraz spermą. Podobieństwa są również pod kątem objawów. Wiele z nich ukazuje się jako guzki, owrzodzenia, opuchlizny i wysypka. Niekiedy występują one nie tylko na pochwie czy członku, ale również w okolicy odbytu, na pośladkach, udach, a nawet ustach czy jamie ustnej. Od zakażania poprzez seks oralny, możliwe jest również zapalenie lub owrzodzenie gardła. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemne uczucie podczas stosunku seksualnego, swędzenie, ucisk i pieczenie podczas oddawania moczu, a czasem kału. Może pojawić się krwawienie z pochwy, a także zmienić się wygląd, konsystencja i zapach wydzielin fizjologicznych. W takim wypadku konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem specjalistą, który wskaże jakie badania na choroby weneryczne należy przeprowadzić i w zależności od otrzymanych wyników dobierze odpowiednie leczenie.
Zobacz też: 20-latka miała pęcherze na całym ciele. Okazało się, że to objaw choroby wenerycznej