Jak zbić gorączkę? Poza farmaceutykami przeznaczonymi do walki z temperaturą istnieje wiele domowych sposobów, które mogą uzupełnić terapię. Nie należy jednak stosować ich jako formy zastępczej, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z bardzo wysokimi wartościami wyświetlonymi na urządzeniu pomiarowym.
Podwyższona temperatura to znak, że organizm uruchomił naturalny mechanizm obronny do walki z infekcją. Jej występowanie w znaczny sposób utrudnia namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Jak powszechnie wiadomo, prawidłowa ciepłota ciała człowieka wynosi 36,6 st. C. W momencie, gdy u dorosłego zauważymy wzrost temperatury w granicach od 37,1 st. C do 38 st. C, nie należy panikować, ponieważ mówimy wtedy o stanie podgorączkowym.
Zatem gorączką nazywamy stan, w którym temperatura mierzona pod pachą przekracza wartość 38 st. C. Wówczas jest to odpowiedni moment, aby podjąć działania mające na celu obniżenie ciepłoty ciała. Jeśli mamy pod ręką preparaty służące do zbicia gorączki, warto po nie sięgnąć zgodnie z instrukcją zamieszczoną w ulotce.
Zaznaczamy jednak, aby przede wszystkim w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który znajdzie przyczynę wysokiej temperatury. W ten sposób specjalista wybierze kurację, która zwalczy źródło problemu, a nie tylko objawy choroby. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć gorączki u dziecka ani osoby dorosłej.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Pomocne w walce z gorączką mogą być także domowe sposoby. Możemy z nich skorzystać jako uzupełnienie terapii, dzięki czemu mamy szansę na szybsze uzyskanie poprawy. Przedstawiamy kilka rozwiązań:
Bardzo często możemy spotkać się ze stosowaniem okładów na czoło. Jednak tego typu rozwiązanie nie zawsze jest wskazane, zwłaszcza jeśli gorączka pojawiła się nagle i nie konsultowaliśmy się jeszcze z lekarzem. Nie znając źródła infekcji, warto unikać okolic zatok, ponieważ może okazać się, że w tym wypadku zimny okład, zamiast pomóc, może pogłębić problem.
Napar z ziół to dodatkowa pomoc w walce z gorączką. Dobrym rozwiązaniem może być herbata. Do kubka wsypujemy dwie spore szczypty kwiatu lipy oraz dwie łyżeczki kwiatu z czarnego bzu. Kompozycję zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do zaparzenia na około osiem minut. Po tym czasie przecedzamy przez sitko ziołową herbatkę i podajemy choremu. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem, szczególnie gdy chory przyjmuje na stałe inne leki, gdyż zioła mogą wchodzić w reakcje z substancjami zawartymi w farmaceutykach.
Powyższa mieszanka ziół działa przeciwzapalnie, a lipa wykazuje także właściwości uspokajające. Przed podaniem możemy także wrzucić plasterek imbiru oraz łyżeczkę miodu.