Jak zbić temperaturę domowymi sposobami? Kiedy należy to zrobić? Te wskazówki warto poznać

Jak zbić temperaturę i kiedy należy to zrobić? Domowe sposoby mogą okazać się bardzo pomocne. Jednak warto wiedzieć, kiedy należy podjąć konkretne działania. Pamiętajmy, że gorączka jest znakiem, że organizm walczy infekcją. Mimo to nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może stanowić poważne zagrożenie. Kiedy i jak reagować?
Zobacz wideo Prof. Mastalerz-Migas: Pandemia przyzwyczaiła nas do tego, że zakażeń grypą jest trochę mniej

Jak zbić gorączkę? Poza farmaceutykami przeznaczonymi do walki z temperaturą istnieje wiele domowych sposobów, które mogą uzupełnić terapię. Nie należy jednak stosować ich jako formy zastępczej, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z bardzo wysokimi wartościami wyświetlonymi na urządzeniu pomiarowym.

Gorączka. Jak zbić temperaturę i kiedy należy podjąć działania?

Podwyższona temperatura to znak, że organizm uruchomił naturalny mechanizm obronny do walki z infekcją. Jej występowanie w znaczny sposób utrudnia namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Jak powszechnie wiadomo, prawidłowa ciepłota ciała człowieka wynosi 36,6 st. C. W momencie, gdy u dorosłego zauważymy wzrost temperatury w granicach od 37,1 st. C do 38 st. C, nie należy panikować, ponieważ mówimy wtedy o stanie podgorączkowym.

Zatem gorączką nazywamy stan, w którym temperatura mierzona pod pachą przekracza wartość 38 st. C. Wówczas jest to odpowiedni moment, aby podjąć działania mające na celu obniżenie ciepłoty ciała. Jeśli mamy pod ręką preparaty służące do zbicia gorączki, warto po nie sięgnąć zgodnie z instrukcją zamieszczoną w ulotce. 

Zaznaczamy jednak, aby przede wszystkim w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który znajdzie przyczynę wysokiej temperatury. W ten sposób specjalista wybierze kurację, która zwalczy źródło problemu, a nie tylko objawy choroby. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć gorączki u dziecka ani osoby dorosłej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Domowe sposoby na gorączkę, czyli jak zbić temperaturę

Pomocne w walce z gorączką mogą być także domowe sposoby. Możemy z nich skorzystać jako uzupełnienie terapii, dzięki czemu mamy szansę na szybsze uzyskanie poprawy. Przedstawiamy kilka rozwiązań:

  • Chłodne okłady na dłonie. Czystą ściereczkę moczymy w zimnej wodzie. Dokładnie odsączamy. Kładziemy na ręce. Warto podłożyć grubszy ręcznik, aby nie zmoczyć ubrania. Kiedy ściereczka się nagrzeje, czynność powtarzamy.

Bardzo często możemy spotkać się ze stosowaniem okładów na czoło. Jednak tego typu rozwiązanie nie zawsze jest wskazane, zwłaszcza jeśli gorączka pojawiła się nagle i nie konsultowaliśmy się jeszcze z lekarzem. Nie znając źródła infekcji, warto unikać okolic zatok, ponieważ może okazać się, że w tym wypadku zimny okład, zamiast pomóc, może pogłębić problem. 

  • Schładzanie ciała. Dobrym sposobem na obniżenie gorączki jest także schłodzenie ciała. W tym celu wykorzystujemy ściereczkę zwilżoną zimną wodą. Wyciskamy jak w poprzednim przykładzie. Następnie przemywamy czoło, ręce i nogi chorego. Nie przykrywamy kołdrą, ale czekamy, aż ciało wyschnie. Czynność powtarzamy.

Jak zbić gorączkę? Sięgnij po zioła

Napar z ziół to dodatkowa pomoc w walce z gorączką. Dobrym rozwiązaniem może być herbata. Do kubka wsypujemy dwie spore szczypty kwiatu lipy oraz dwie łyżeczki kwiatu z czarnego bzu. Kompozycję zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do zaparzenia na około osiem minut. Po tym czasie przecedzamy przez sitko ziołową herbatkę i podajemy choremu. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem, szczególnie gdy chory przyjmuje na stałe inne leki, gdyż zioła mogą wchodzić w reakcje z substancjami zawartymi w farmaceutykach.

Powyższa mieszanka ziół działa przeciwzapalnie, a lipa wykazuje także właściwości uspokajające. Przed podaniem możemy także wrzucić plasterek imbiru oraz łyżeczkę miodu. 

Więcej o: