Ospa - kiedy zaraża? To warto wiedzieć o chorobie, która najczęściej dotyka małe dzieci

Ospa - kiedy zaraża, a kiedy nie? To pytanie pada bardzo często wśród rodziców, którzy zaobserwowali pierwsze symptomy choroby. Skąd się bierze, jakie są kluczowe objawy, jak wygląda leczenie i czy można się zaszczepić? Na te pytania odpowiadamy w treści poniżej.
Zobacz wideo Jak ochronić dzieci przed zakażeniem wirusem RSV i grypy?

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywołana wirusem z rodziny Herpesviridae. Przyjmuje się, że najczęściej na ospę zapadają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jednak są również przypadki zakażenia wśród dorosłych. Kiedy zarażamy się wirusem?

Ospa wietrzna. Kiedy zaraża? Poznaj szczegóły

Mówiąc o zarażeniu osą wietrzną, należy wspomnieć, że wirus roznosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że do transmisji patogenu może dojść w kontakcie ze śliną chorego, w trakcie rozmowy, czy przebywania w jednym pomieszczeniu. Poza tym dotykanie jego osobistych przedmiotów także naraża nas na zachorowanie. Dlatego tak ważna jest izolacja i odpowiednia higiena, by móc zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ospy wietrznej. 

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, kiedy najłatwiej zarazić się ospą. Do kwestii transmisji wirusa odniósł się dr med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii i Chorób Zakaźnych Akademii Medycznej we Wrocławiu. 

Uważa się, że osoba chora zaraża od 1 do 2 dni poprzedzających pojawienie się wykwitów do czasu przyschnięcia wszystkich pęcherzyków, zwykle przez 5-7 dni po wystąpieniu wysypki

- czytamy treść wypowiedzi lekarza zamieszczoną na portalu mp.pl.

Objawy ospy wietrznej. Jak je rozpoznać?

Jak w przypadku każdej infekcji pojawiają się określone objawy. Często są bardzo zbliżone do siebie. Dlatego zdradzamy, jakie są kluczowe symptomy osy wietrznej, aby ułatwić rodzicom wstępne rozpoznanie:

  • ból głowy,
  • gorączka,
  • bóle gardła,
  • uczucie zmęczenia,
  • osłabienie,
  • złe samopoczucie,
  • swędząca wysypka, która przekształca się w pęcherze wypełnione płynem.

Często pierwsze objawy mylone są z grypą, ponieważ krosty pojawiają się zazwyczaj mniej więcej dwóch dniach od momentu wystąpienia pierwszych symptomów. Początkowo wysypka może mieć formę czerwonych plamek, jednak z czasem powstają krosty wypełnione płynem. Dlatego tak ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie podawać lekarstw na własną rękę. Nasze ewentualne przypuszczenia, co do rodzaju infekcji muszą być potwierdzone profesjonalną diagnozą lekarską. 

Leczenie ospy wietrznej. Jak wygląda kuracja?

Ze względu na fakt, iż ospa wywołana jest przez wirusa, pacjentowi nie podaje się antybiotyków. Lekarze wdrażają leczenie przeciwwirusowe. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z ciężkim przebiegiem stosujemy lekarstwa dostępne wyłącznie na receptę. Ponadto lekarz może zalecić podawanie preparatów przeciwgorączkowych. W leczeniu ospy stosowane są także specjalne maści, które nakładamy punktowo na całą wysypkę, aby ukoić uczucie świądu.

Bardzo ważne, aby udać się z dzieckiem do lekarza już w początkowej fazie choroby, ponieważ im wcześniej podamy lek, tym szybciej zatrzymamy rozwój choroby. Dzięki temu pacjent może uniknąć ciężkiej postaci ospy wietrznej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Powikłania po ospie wietrznej. Nie lekceważ choroby!

Mimo tego, iż ospa dla wielu może wydawać się niegroźną chorobą, to jednak lekarze zaznaczają, aby nie lekceważyć infekcji. Pacjent powinien duży wypoczywać, odżywiać się lekkostrawnie oraz nawadniać organizm. Nie należy także dotykać wysypki. Specjaliści często zalecają, aby kuracja trwała nawet dwa tygodnie. Co, jeśli zbagatelizujemy ospę wietrzną? Oto lista powikłań, które są wyjątkowo niebezpieczne:

  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie móżdżku,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zakażenie bakteryjne krost i późniejsze blizny,
  • w skrajnych przypadkach także sepsa.

Warto podkreślić, iż powikłania ospy wietrznej dotykają co setną osobę. Zachorowanie na ospę wietrzną jest szczególnie niebezpieczne dla noworodków i kobiet w ciąży oraz u pacjentów z niską odpornością, czy w przypadku osób przewlekle chorych, grozi nawet śmiercią. Natomiast zarażenie wirusem ospy wietrznej i opryszczki w trakcie ciąży może poważnie zaszkodzić dziecku. 

Więcej o: