Jakie badania na trzustkę? Nie zaniedbuj profilaktyki!

Jakie badania na trzustkę? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto ma jakiekolwiek dolegliwości ze strony tego narządu. Co ważne, w takim przypadku nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.

Jak wykryć choroby trzustki? Co to za organ i za co odpowiada?

Jakie badania na trzustkę - nad tym pacjenci w większości zaczynają zastanawiać się dopiero, kiedy pojawią się niepokojące objawy. Tymczasem warto przeprowadzać profilaktyczne kontrolne badania, które ułatwią wykrycie różnego rodzaju chorób na wczesnym etapie, kiedy nie dają one jeszcze wyraźnych objawów. Trzustka jest niewielka, bo ma ok. 20 cm długości. Położona jest za żołądkiem w okolicy wątroby. Posiada dwie funkcje istotne dla całego organizmu:

  • Pierwsza jest wewnątrzwydzielnicza i wiąże się z produkcją hormonów (m. in. insuliny) i glukagonu, które regulują poziom cukru we krwi.
  • Druga z nich jest wewnątrzwydzielnicza i oznacza powiązanie z tzw. wyspami trzustkowymi, które zajmują się produkcją soku trzustkowego z enzymami np. lipazą, amylazą i trypsyną. 

W przypadku natomiast, jeśli trzustka nie działa prawidłowo i przestaje produkować insulinę, pojawia się choroba znana pod nazwą cukrzyca. Zaburzenia pracy trzustki mogą natomiast prowadzić do wielu powikłań, co w konsekwencji może oznaczać insulinooporność. Rośnie też ryzyko cukrzycy typu 2. Tak więc ważne jest, by się badać, ponieważ zagadnienie, jak wykryć choroby trzustki, może się okazać niezwykle ważne dla naszego zdrowia.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

Lista badań na choroby trzustki - warto je poznać

Profilaktyczna diagnostyka jest bardzo ważna. Badania te mają na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z działaniem tego organu, czyli wszystkie stany zapalne, ewentualne nowotwory czy inne zaburzenia. Zakres i rodzaj badań na choroby trzustki zależy tak naprawdę od tego, jakie schorzenie podejrzewa lekarz. Wymienić tu można:

  • pomiar stężenia enzymów trzustkowych (amylazy i lipazy) - chodzi o sprawdzenie czy poziomy tych hormonów odpowiadają przyjętym normom. Jeśli nie, istnieje ryzyko, że trzustka nie pracuje prawidłowo;
  • USG - które pozwoli zobaczyć trzustkę i ocenić jej pracę i ewentualne uszkodzenia poprzez dokładne zmierzenie i obejrzenie;
  • badania genetyczne - albowiem część schorzeń może być tą drogą przekazywana członkom rodziny;
  • tomografia komputerowa - bardzo inwazyjne badanie, ponieważ promieniowanie jest bardzo silne i może powodować różne uszkodzenia. Dlatego też nie jest polecane wszystkim pacjentom, a tylko tym, u których inne metody niczego nie wykazały albo mają torbiele lub nowotwory trzustki. Trzeba jednak przyznać, że badanie to daje bardzo precyzyjne informacje, które mają nieocenioną wartość w kuracji
  • panel (profil) trzustkowy - czyli badania krwi i moczu, który pozwoli ocenić kondycję trzustki. W ramach tych badań ocenia się również stężenie amylazy we krwi i moczu, glukozy i lipazy.

Badania na choroby trzustki - jak się do nich przygotować? 

Przede wszystkim na badania na choroby trzustki należy się stawić na czczo. Dzień wcześniej zakazuje się też spożywania alkoholu oraz nie powinno się zażywać leków, które wiążą wapń. Jeśli jedną z przyczyn diagnostyki są dolegliwości bólowe, to dobrze jest je wykonać między 6 a 12 h od momentu, kiedy się pojawią. Wiąże się to z poziomem amylazy, który później spada, co może dać nieprawidłowy obraz. Jeśli do badania należy oddać mocz, to powinien być pobrany z samego rana ze środkowego strumienia. Nie poleca się oddawania go w słoiku czy innym podobnym naczyniu. Powinno się zakupić sterylny pojemnik w aptece, ponieważ różne resztki i zanieczyszczenia mogą dać fałszywy obraz w wynikach.

Zobacz też: Po tym poznasz, że masz chorą trzustkę. Zwróć uwagę na te objawy skórne, zwłaszcza jeśli palisz papierosy

Więcej o: