Jak pozbyć się chrypki? Niezawodne domowe sposoby na nieznośną dolegliwość

Większość z nas choć raz w życiu miała kłopoty z głosem. Nadwyrężenie strun głosowych lub rozwijająca się infekcja dróg oddechowych skutecznie utrudniają codzienność. Jak pozbyć się chrypki? Istnieją domowe sposoby, które pomogą ci załagodzić przykre dolegliwości.

Sezon zimowy często niesie za sobą różne choroby. W tym okresie wiele osób skarży się na uporczywe infekcje i zapalenia górnych dróg oddechowych. Częste zmiany temperatur, suche powietrze i szalejące wirusy to doskonałe warunki dla rozwoju zapalenia krtani. Jednym z pierwszych jej objawów jest uciążliwa i męcząca chrypka, choć występuje ona także przy alergiach czy problemach z tarczycą. Jak pozbyć się chrypki? Przedstawiamy domowe sposoby, które pomogą w pierwszych dniach infekcji.

Zachrypnięty głos. Czego jest objawem i czy warto się martwić?

Pojawiająca się nagle chrypka nie zawsze zwiastuje chorobę i większe kłopoty z gardłem. Każdy, kto był choć raz na koncercie ulubionego zespołu lub prowadzi zajęcia z dziećmi, doskonale wie, czym skutkuje wielogodzinne podnoszenie głosu czy radosne śpiewanie (lub raczej wydzieranie się do ulubionych utworów). Na chrypkę często narzekają także nałogowi palacze i wówczas warto udać się z tym problemem do lekarza.

Kłopoty z głosem są jednak bardzo często spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych np. ostrym zapaleniem krtani, które w ostatnich tygodniach było dość często spotykaną przypadłością w polskich przychodniach. Zanim wybierzemy się do lekarza (do czego zachęcamy w przypadku zakażenia) warto ulżyć sobie domowymi sposobami. Sprawny głos jest niezwykle istotny, szczególnie w pracy z ludźmi.

Jak pozbyć się chrypki? Wypróbuj te sprawdzone sposoby

Nawilżenie to podstawa

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywamy oraz samych śluzówek. Choć wydaje się to oczywiste, warto wspomnieć o regularnym piciu płynów, w szczególności ciepłej wody. Jeśli mamy taką możliwość, warto skorzystać z nebulizatora i wykonać inhalację z soli fizjologicznej. Nawilżone drogi oddechowe szybciej wrócą do pełni zdrowia.

Zawiesina z siemienia lnianego

Warto zaparzyć sobie nasiona lnu (zmielone lub nie). Zalanie ich wrzątkiem poskutkuje utworzeniem się gęstego napoju czy też zawiesiny, która ma niezwykłe właściwości nawilżające i łagodzące. Dodatkowo regularne picie tak przygotowanego napoju działa zbawiennie na żołądek i układ trawienny. Samo zdrowie!

Zobacz wideo Czy multiwitamina daje efekty? [NaZdrowie]

A może coś słodkiego? 

Tak jak w bólu gardła, miód będzie doskonałym wyborem przy chrypce. Można śmiało dodawać go do wody lub jeść prosto ze słoika. Miód ma silne działanie bakteriobójcze oraz łagodzi ból i ukoi podrażnione struny głosowe, a przy tym wszystkim jest przepyszny.

Słona płukanka? Tylko dla wytrwałych

W chrypce pomoże również płukanka z soli kuchennej. W szklance ciepłej, przegotowanej wody wystarczy rozpuścić 2-3 łyżki soli i taką miksturą płukać gardło 3 razy dziennie. Pamiętajcie, by płukanki nie połykać. Sól tak jak miód ma działanie antyseptyczne, a jej używanie przyspieszy proces zdrowienia.

Magia ziół, czyli pomocne herbatki

Podczas infekcji warto sięgnąć także po zioła. Istnieją gotowe mieszanki na chrypkę, jednak można skupić się na pojedynczych roślinach. Przy chrypce powinniśmy pić napary z szałwii, rumianku i tymianku. Wszystkie trzy zioła działają przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i zmniejszają obrzęk gardła. Regularne picie herbat ziołowych pomoże nie tylko złagodzić ból, lecz również zadba o nasze nawodnienie, niezwykle ważne w zwalczaniu infekcji.

Jeśli chrypka utrzymuje się ponad 3 dni i towarzyszą jej inne objawy, np. ból gardła, gorączka i uporczywy kaszel, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: