Niedopasowanie w sposobie, w jaki pragnienia seksualne par zmieniają się w czasie, to ważne źródło kryzysów małżeńskich, a sukces trwania małżeństwa zależy od pożądania seksualnego kobiet - do takich wniosków doszli badacze z Wydziału Psychologii z Florida State University (USA) analizując raporty z dwóch badań. Były to tak zwane badania podłużne, które pozwalają obserwować te same osoby wielokrotnie, na przestrzeni wielu lat.
Naukowcy śledzili, jak na przestrzeni lat zmieniają się potrzeby seksualne u kobiet, a jak u mężczyzn, pozostających w związku małżeńskim. Przyjrzano się też bliżej, czy urodzenie dzieci ma wpływ na satysfakcję małżeńską. Badacze skupili się na ocenie pożądania seksualnego par nowożeńców, satysfakcji małżeńskiej, częstotliwości seksu oraz na wskaźnikach stresu i objawach świadczących o depresji. Jedno badanie trwało rok, drugie 4 cztery lata.
Analiza danych pozyskanych podczas wywiadów pokazała, że pożądanie seksualne u kobiet spadało gwałtowniej niż u mężczyzn, a poród jeszcze bardziej uwydatnił tę różnicę między płciami. Ponadto spadek pożądania seksualnego u kobiet (ale nie u mężczyzn) wiązał się ze spadkiem satysfakcji małżeńskiej obojga partnerów. Innymi słowy, spadające zainteresowanie seksem małżeńskim u kobiet, obniżało też jakość związku. Wszystkiemu towarzyszyły objawy depresji i stres, w tym stres związany z rodzicielstwem.
- Poziom pożądania seksualnego u kobiet był nie tylko niższy niż u mężczyzn na początku ich małżeństwa, ale znacznie bardziej zmienny niż u mężczyzn. Poziom pożądania seksualnego w przypadku mężczyzn pozostawał wyższy i bardziej stały niż w przypadku kobiet przez cały czas trwania obu badań - donieśli badacze.
Naukowcy zwrócili przy tym uwagę, że mimo iż pożądanie u kobiet spadało z czasem, częstotliwość seksu w małżeństwie nie spadała. Kobiety, prawdopodobnie, zgadzały się na współżycie, choć były nim mniej zainteresowane.
- Te odkrycia dostarczają nowych dowodów na zróżnicowane pod względem płci zmiany pożądania seksualnego, a zatem sugerują ważne źródło niezgody małżeńskiej - konkludują autorzy badania.
Wyniki badania opublikowało 2019 roku czasopismo "Archives of Sexual Behaviour".