Kwasy na twarz to jeden z najskuteczniejszych rodzajów kosmetyków dostępnych zarówno do użytku w domu, jak i w profesjonalnych salonach kosmetycznych oraz gabinetach medycyny estetycznej. Niestety jednak wciąż wiele kobiet nie wie jak właściwie stosować te substancje, przez co efekty kuracji mogą być niewystarczające lub nawet niezadowalające dla użytkowniczki. Jedną z najpopularniejszych tego rodzaju substancji jest kwas hialuronowy. Jest popularny składnik kremów liftingujących, ale również wykorzystywany jest w medycynie estetycznej, gdzie podaje się go głównie iniekcyjnie jako wypełniacz zmarszczek czy bruzd. Kwas hialuronowy na twarzy w różnych preparatach posiada właściwości regeneracyjne i nawilżające, ale także ujędrniające i napinające skórę. Efekty stosowania są bardzo dobre i doceniane przez pacjentki. Warto szukać go w składach kremów dobranych do indywidualnych potrzeb naszej cery.
Kwas salicylowy to kolejny rodzaj kwasu, który stosowany jest w pielęgnacji skóry twarzy. Polecany jest przede wszystkim osobom zmagającym się z problemem trądziku i walczącym z tzw. wągrami. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ogranicza też produkcję sebum, co pomaga w przypadku posiadania tłustej cery. Wspomaga również leczenie łuszczycy czy łupieżu. Wygładza naskórek i pomaga w redukcji niewielkich zmarszczek. Kwas salicylowy na twarz doceniany jest zatem zarówno w medycynie, jak i kosmetologii.
Wszystko zależy od przyczyn, dla których dokonujemy wyboru poszczególnych produktów. Jeśli musimy wyleczyć skórę z trądziku, zdecydowanie dobrym wyborem jest tu wspomniany już kwas salicylowy. Podobnie zadziała tutaj kwas mlekowy, który działa przeciwtrądzikowo, ale też złuszczająco i regenerująco. Jeśli zmagamy się ze zmarszczkami, zaleca się stosowanie kremów z kwasem hialuronowym lub zabiegów z jego wykorzystaniem wykorzystaniem, w których wstrzyknięty zostaje w głębokie warstwy skóry. Kwas mlekowy jest kolejnym darem natury, który działa cudownie na starzenie się skóry, ale posiada też właściwości przeciwtrądzikowe, nawilżające i rozjaśnia przebarwienia. Tak więc kwasy na twarz i efekty zależą od tego, który zostanie użyty i w jakim celu.
Należy zwrócić uwagę na stężenie i wybierać preparaty do 10%. Można znaleźć i takie o znacznie większym stężeniu, ale nie poleca się ich dla osób, które dopiero zaczynają ich stosowanie. Należy pamiętać, że zbyt częste używanie kwasu może doprowadzić do nadmiernego złuszczenia skóry, a więc i niszczenia naturalnej bariery organizmu. Jeśli stosowany jest w celach peelingowych, to nie powinno to być częściej niż raz w tygodniu, chyba że lekarz lub kosmetolog zalecą inaczej. Można też nabyć produkty, w których się znajduje i stosować kwas mlekowy na twarz za ich pośrednictwem np. w tonikach, kremach, żelach do mycia twarzy. Kwas mlekowy jest ponadto uznawany za naturalny konserwant i regulator pH skóry. Dodatkowo ujędrnia, rozjaśnia i nawilża.
Kwas migdałowy jest jednym z najbardziej popularnych kwasów, które używa się do złuszczania naskórka. Polecany jest do każdego typu cery. Sprawdza się także w walce z bliznami i trądzikiem. Zdecydowanie poprawia jędrność skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek. Można go stosować np. poprzez peelingi lub kremy z jego zawartością. Gdy ktoś stosuje kwas migdałowy na twarz powinien zrezygnować w tym czasie z korzystania z solarium czy opalania nawet do 3 tygodni od zabiegu. Należy wówczas stosować kremy z filtrem.
Zobacz też: Ten związek zauważalnie odmładza i niweluje trądzik. Jak korzystać z kwasu migdałowego?