Zdrowy odbyt - funkcje, budowa oraz najczęstsze dolegliwości

"Zdrowy odbyt" - temat ten niewątpliwie należy do wstydliwych, co jest dużym błędem. Większość ludzi odwleka wizytę u lekarza, gdy doskwierają im dolegliwości tej części ciała. Odbyt to fragment układu pokarmowego, który pełni ważną rolę w organizmie. To dzięki niemu człowiek może oddać stolec czy też wstrzymać wypróżnianie lub oddawanie gazów.

Jak samemu zbadać odbyt? Badanie "per rectum" i jego przebieg

Zdrowy odbyt jest niezwykle ważny elementem dla ogólnego dobrostanu zdrowotnego człowieka. Jak samemu zbadać odbyt? Odbyt to otwór, który znajduje się wewnątrz szczeliny międzypośladkowej i oddzielony jest od genitaliów kroczem. Dwa zwieracze kontrolują wydalanie kału z organizmu podczas defekacji, która jest podstawową funkcją odbytu. Ze względu na kontakt z kałem, odbyt może mieć wpływ na szereg schorzeń, takich jak np. hemoroidy. Może być także narażony na infekcje i inne schorzenia, takie jak nowotwór. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby niezwłocznie udać się do lekarza jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące dolegliwości. Większość ludzi odwleka jak najdłużej wizytę u specjalisty chociażby ze względu na badanie "per rectum", które z pewnością wykona lekarz. Na czym ono polega? Bez wątpienia nie jest to przyjemne badanie. Warto podkreślić, że w sytuacji kiedy badanie ma być wykonane u kobiety lekarz powinien wykonać je w obecności pielęgniarki. Na chwilę przed badaniem należy poprosić chorego o rozluźnienie się i uprzedzić o możliwości odczuwania parcia na stolec u kobiety, a u mężczyzn parcia na mocz. Jak wygląda badanie?

Aplikacja czopka. Zdjęcie ilustracyjne Aplikacja czopka - jak prawidłowo aplikować i na co stosować czopki?

  • osoba praworęczna (leworęczna) bada chorego leżącego na lewym (prawym) boku,
  • badanego okrywa się prześcieradłem,
  • chory podczas badania powinien leżeć na płaskiej kozetce z kończynami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych oraz maksymalnie zgiętym kręgosłupem, a pośladki powinny być umieszczone na brzegu kozetki,
  • lekarz używa jednorazowych rękawiczek, nakładając na palec wskazujący wazelinę lub maść lignokainową o temperaturze pokojowej.

Wszelkie dolegliwości związane z odbytem należy skonsultować z lekarzem. Samodzielnie lepiej nie próbować badać odbytu - tego typu ingerencję powinna wykonać wykwalifikowana osoba. 

Zobacz wideo Czy bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie [NaZdrowie]

Jak wygląda zdrowy odbyt?

Jak wygląda zdrowy odbyt? Odpowiedzi na to pytanie najlepiej udzieli nam lekarz, jednak warto wiedzieć, że w warunkach fizjologii kanał odbytu jest zamknięty przez zespół silnych mięśni zwanych zwieraczem odbytu. Wyróżnia się wśród nich zwieracz wewnętrzny odbytu oraz zwieracz zewnętrzny odbytu, którego czynności możemy kontrolować.

"Boli mnie odbyt: co to może być?" Sprawdź, co zwiastuje ból odbytu

Osoby, u których pojawił się ból odbytu często zadają sobie pytanie: co to może być kiedy boli mnie odbyt? Przyczyn bólu i dyskomfortu może być naprawdę bardzo wiele i przede wszystkim najlepiej udać się jak najszybciej do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę. Zwykle chorobami odbytu zajmuje się chirurg lub proktolog czyli lekarz od chorób jelita grubego i odbytu. Najczęściej spotkać się można z takimi dolegliwościami jak:

  • hemoroidy,
  • krwawienia,
  • szczeliny,
  • grzybice,
  • ropień odbytu,
  • nietrzymanie stolca. 

Pamiętajmy jednak, że chorób odbytu jest dużo więcej, a niektóre z nich są znacznie poważniejsze np. rak odbytu, dlatego też nie należy ignorować jakichkolwiek sygnałów i koniecznie trzeba udać się do specjalisty.

Jak leczyć ból odbytu? Czy da się go wyleczyć lekami?

Osoby, które zauważyły u siebie ból odbytu, a nie chcą z wiadomych przyczyn udać się do lekarza, bardzo często wyszukują w sieci hasło: jak leczyć ból odbytu? Jest to niewłaściwe zachowanie, gdyż Internet nie jest w stanie udzielić rzetelnej odpowiedzi na pytania związane ze zdrowiem. Ból odbytu to schorzenie, które w pierwszej kolejności należy skonsultować z lekarzem. Leczenie odbytu zależne jest od przyczyny bólu, a tych z kolei może być bardzo wiele – od takich całkiem błahych do niezwykle poważnych. W przypadku bólu odbytu stosuje się również leki dostępne bez recepty lub na receptę. Są to leki przeciwbólowe, środki przeczyszczające, antybiotyki, sterydy i leki immunosupresyjne. Najpierw jednak należy udać się do specjalisty, który postawi diagnozę.

Jak zrobić domową lewatywę? Zalecenia i przeciwwskazania do zabiegu. Zdjęcie ilustracyjne Jak zrobić domową lewatywę? Zalecenia i przeciwwskazania do zabiegu

Domowe sposoby na ból odbytu – jak się pozbyć hemoroidów?

Domowe sposoby na ból odbytu to pierwsze z czego korzystamy, gdy odczuwamy dyskomfort. Poniżej kilka sposobów na walkę z bólem i hemoroidami:

  • częste podmywanie okolic odbytu chłodną wodą zwłaszcza po wypróżnianiu,
  • nasiadówki - polegają na kąpieli w letniej wodzie i wywarze np. z szałwii, rumianku lub mieszanki tych ziół,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • wykonywanie okładów z lodu (nie przykładamy bezpośrednio lodu do bolącego miejsca - owijamy go w czysty kawałek materiału, np. gazę)
  • picie dużej ilości wody, minimum 2 litrów dziennie, która pozwoli zmiękczyć stolce.

Zobacz też: Kłykciny kończyste: co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie

Więcej o: