Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób informuje, że omikron XBB.1.5 jest podwariantem XBB. Pierwszy raz ten typ koronawirusa naukowcy odkryli podczas badań laboratoryjnych 22 października 2022 roku w Stanach Zjednoczonych. Z dalszych obserwacji wynika, że już na dzień 9 stycznia 2023 roku naukowcy odnotowali 4 770 przypadków obecności mutacji.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak w przypadku każdej infekcji, przebieg choroby zależny jest od wielu czynników. Główną rolę odgrywa sprawność układu odpornościowego, występowanie chorób współistniejących, czy brak szczepień przeciwko COVID-19 lub grypy. Objawy krakena są bardzo podobne do pozostałych infekcji wirusowych. Chory, który zaraził się nowym wariantem, może odczuwać następujące dolegliwości:
Należy jednak pamiętać, że powyższe objawy nie muszą występować z takim samym nasileniem u każdej osoby. Pomimo tego, iż kraken jest wyjątkowo zakaźną formą wirusa, to uznawany jest za łagodniejszą wersję omikrona.
Jak informuje Agencja Reutera, na dzień 13 stycznia odnotowano wysoki poziom zachorowalności na nowy wariant koronawirusa. Omikron XBB.1.5 odpowiadał za 43 procent przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Jednak to nie wszystko, kraken, bo tak brzmi jego popularna nazwa, rozprzestrzenia się dużo szybciej niż dotychczasowe rodzaje koronawirusa.
Z oświadczenia WHO wydanego 18 stycznia 2023 roku wynika, iż wstępne badania laboratoryjne wykazują, że kraken jest najbardziej biegły w unikaniu odpowiedzi immunologicznej, zarówno tej nabytej po szczepieniu, jak i po przechorowaniu. Co w uproszczeniu oznacza, że każdy jest zagrożony zarażeniem się nowym wariantem koronawirusa.
Obecnie nie ma dostępnych danych dotyczących ciężkiego przebiegu choroby związanej z XXB.1.5, ale badania są w toku
- czytamy w dalszej części komunikatu WHO.
Techniczna grupa doradcza WHO wezwała państwa członkowskie do wzmocnienia nadzoru w celu wykrycia i śledzenia pojawienia się oraz rozprzestrzeniania nowych wariantów SARS-CoV-2, takich jak XBB.1.5. Tego typu działanie pozwoli na odpowiednie reagowanie, diagnostykę, leczenie oraz temat szczepień.
Eksperci z ECDC zaznaczają, że pomimo odnotowywania kolejnych mutacji koronawirusa szczepienia nadal zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć roli szczepień.