Choroba brudnych rąk. Jak jej uniknąć i skąd się bierze?

Mycia rąk dzieci uczą już w przedszkolu. Ręce powinniśmy myć po powrocie do domu, przed jedzeniem czy po toalecie. Wiele osób jednak ignoruje te podstawowe zasady. Niestety, wiąże się to z przykrymi konsekwencjami.

Mycie rąk to podstawa higieny osobistej. Nasze dłonie dziennie dotykają tysięcy rzeczy pokrytych bakteriami, roztoczami czy nawet wirusami. Pociągamy za klamki, robimy zakupy, korzystamy z toalety, a następnie tymi samymi dłońmi jemy kanapkę lub dotykamy twarzy. Często nie jesteśmy nawet świadomi ilości zarazków, które z łatwością przenosimy na własnej skórze. Regularne mycie rąk i odkażanie powierzchni, które używamy, jest więc podstawą dbania o zdrowie.

Brudne ręce przyczyną poważnej choroby?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to znana większości tzw. żółtaczka. Jest to choroba, której przebieg najczęściej przybiera postać ostrego zapalenia i wywoływana jest przez wirus HAV. To właśnie on odpowiedzialny jest za zachorowalność na WZW, a przenoszony jest drogą fekalno-oralną. Stąd nazwa "choroba brudnych rąk". Wirus przenosi się na skórę po skorzystaniu z toalety i jeśli nie umyjemy rąk, z łatwością dostanie się do ust np. podczas jedzenia, w szczególności, jeśli jemy bez użycia sztućców.

Jak możemy się zarazić?

Do zakażenia wirusem HAV dochodzi najczęściej podczas:

  • kontaktu bezpośredniego z zakażonym człowiekiem,
  • kontaktu seksualnego z osobą zakażoną,
  • spożycia skażonego pożywienia (np. niemytych owoców i warzyw),
  • spożywania surowego mięsa lub owoców morza,
  • picia skażonej wody, także w postaci kostek lodu,
  • nieprzestrzegania ogólnych zasad higieny (szczególnie w miejscach publicznych i po wyjściu z toalety).
Zobacz wideo Czy owoce można jeść bez mycia? [NaZdrowie]

Objawy warte uwagi

Warto obserwować swój organizm i być czujnym, jeśli pojawią się podejrzane objawy. Najczęściej pacjenci zakażeni wirusem HAV skarżą się na:

  • objawy grypopodobne (w pierwszym okresie),
  • objawy ze strony układu pokarmowego, np. odbijanie, zgaga, nudności, wzdęcia, uczucie wczesnej sytości,
  • żółtaczka (czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych, ciemny mocz).

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Na całe szczęście zachorowania na WZW typu A da się uniknąć w dość prosty sposób. Przede wszystkim należy myć ręce i to w odpowiedni sposób. Opłukanie ich wodą nie wystarczy. Do mycia dłoni należy podchodzić odpowiedzialnie, bo nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny prowadzi do chorób takich jak wirusowe zapalenie wątroby. Instrukcję jak poprawnie myć ręce według Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdziesz tutaj.

Pamiętajmy także o piciu wody z butelki oraz niedzieleniu się jedzeniem i napojami z innymi. Dostępne są również szczepienie przeciwko wirusowi HAV. Szczepionkę powinny rozważyć przede wszystkim osoby narażone na kontakt z zanieczyszczeniami, np. pracownicy oczyszczalni ścieków, szambonurkowie, lub osoby wyjeżdżające do krajów endemicznego występowania choroby. Pełną listę osób, które powinny się zaszczepić, znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: