Choroba Blounta: co to za schorzenie? Kto jest na nią narażony?

Choroba Blounta to inaczej piszczel szpotawa - schorzenie wiąże się z występowaniem szpotawego ustawienia kości piszczelowej. Nazwa pochodzi od nazwiska lekarza ortopedy, który pierwszy opisał chorobę w 1937 r.

Czy choroba Blounta u dzieci występuje często i skąd się bierze?

Choroba Blounta zaliczana jest do chorób martwiczych. W jej przebiegu dochodzi bowiem do zaburzonego wzrostu piszczeli, a co za tym idzie ich zeszpotawienia. Choroba Blounta u dzieci również polega na zaburzeniach wzrostu kości – głównie podudzia. To z kolei prowadzi do stopniowej deformacji. Najczęściej ma miejsce u dzieci do 4. roku życia, ale występuje też u młodzieży w okresie wzrostu. Jedną z przyczyn pojawienia się choroby mogą być zaburzenia ukrwienia, np. w wyniku zbyt dużej wagi i ucisku na kości.

Blounta choroba – jakie są jej przyczyny?

Nazwa schorzenia, jak już wspomniano, pochodzi od nazwiska ortopedy Blounta, który jako pierwszy opisał zjawisko. Choroba ta ma kilka charakterystycznych przyczyn występowania, z których m.in. wskazuje się na:

  • skłonności genetyczne
  • zaburzenia hormonalne
  • mikro urazy
  • przeciążenia.

Choroba Blounta: leczenie

Niestety nie ma dedykowanego leku na tę chorobę. Przy chorobie Blounta leczenie jest w zasadzie objawowe. Należy ograniczać obciążenia i ewentualnie podawać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Czasem stosuje się też specjalne ortezy. Konieczne niekiedy bywa przeprowadzenie zabiegu o nazwie osteotomia kości piszczelowej. Dochodzi wówczas do jej skrócenia i przymocowania specjalnymi śrubami i płytkami.

Zobacz wideo Ręka znowu złamana. Operacja to lepsze wyjście?

Choroba Blounta. Objawy, których nie da się przeoczyć

W przypadku choroby Blounta objawy, które najczęściej występują to:

  • deformacja kości piszczelowej poniżej kolana,
  • bolesność poniżej kolana,
  • zaburzenia chodu z uwagi na nieprawidłowe ustawienie kości piszczelowej,
  • zapalenie stawów kolanowych i problemy z chodzeniem,
  • osłabienie mięśni kończyn dolnych.

Na samym początku objawy są słabo zauważalne, co skutkuje tym, że często pacjenci pojawiają się już z zaawansowanym stadium choroby.

Choroba Blounta a ortezy – czy można je stosować jako formę leczenia?

Tak – gdy u pacjenta stwierdza się chorobę Blounta, ortezy mogą być jedyną opcją pomocy. Oczywiście czasem przeprowadza się też operację. Ortezy poleca się zwłaszcza u dzieci.

Zobacz też: Ból stopy podczas chodzenia. Jakie mogą być przyczyny?

Więcej o: