Jak się przygotować do USG brzucha? Ważne wskazówki, które przydadzą się przed badaniem

Aby dobrze przygotować się do USG brzucha, należy przede wszystkim na dzień przed planowanym badaniem spożywać wyłącznie lekkostrawne posiłki. Jednak to niejedyna wskazówka, która przyda się przed wizytą u diagnosty.
Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle

USG brzucha to proste i bezinwazyjne badanie, które odbywa się przy użyciu ultrasonografii, czyli urządzenie emitującego fale dźwiękowe o określonej częstotliwości. Dzięki tego rodzaju diagnostyce możemy ocenić stan narządów wewnętrznych oraz potwierdzić lub wykluczyć rozwój choroby. Jednak, aby badanie przebiegło poprawnie, a obraz był jak najbardziej czytelny, należy odpowiednio przygotować się do USG brzucha.

USG jamy brzusznej, jak poprawnie przygotować się do badania?

Lekarz kierujący na badanie ultrasonograficzne informuje, jak przygotować się do USG brzucha. Jednak czasem zdarza się, że w stresującej sytuacji zapominamy o niektórych szczegółach. Problem pojawia się także wtedy, kiedy od momentu skierowania do dnia badania upłynęło trochę czasu. Dlatego warto poznać poniższe wskazówki

Po pierwsze przygotowania do USG jamy brzusznej powinny rozpocząć się już dzień przed planowaną wizytą. To bardzo ważne, ponieważ zbyt duża ilość gazów lub treści żołądkowej może być problematyczna podczas badania obrazowego. Dlatego zaleca się dietę lekkostrawną oraz wypicie dużej ilości wody. Jeżeli pacjent boryka się z zaparciami lub wzdęciami, to przygotowania do diagnostyki warto rozpocząć wcześniej, od dwóch do trzech dni przed planowanym USG brzucha.

Nie zaleca się spożywania świeżych warzyw i owoców. Należy unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych, a z diety wyeliminować brokuły, kapustę, kalafior, groch, czy ciemne pieczywo. Ostatni posiłek na dzień przed badaniem powinien być zjedzony nie później niż o godzinie 18:00. Aby pozbyć się gazów, można sięgnąć po bezpieczne kapsułki dostępne bez recepty i przyjmować je według ulotki załączonej do opakowania. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak przygotować się do USG brzucha. Postępowanie w dniu badania

W dniu badania należy być na czczo. Jeżeli planowana wizyta odbędzie się do godziny 12:00, nie należy spożywać żadnych posiłków. Nie wolno również palić i żuć gumy. Pić wolno jedynie niegazowaną wodę bez żadnych dodatków. W przypadku, kiedy USG jest wykonywane po południu, należy pamiętać, aby być na czczo co najmniej sześć godzin przed badaniem. 

Gdy celem badania jest diagnostyka obrazowa pęcherza moczowego, narządów rodnych kobiety lub gruczołu krokowego u mężczyzny zaleca się dodatkowe spożycie wody. W tym wypadku na dwie godziny przed badaniem trzeba wypić około trzech szklanek wody niegazowanej. A po wypiciu nie wolno często oddawać moczu, tak aby pęcherz był do połowy wypełniony płynem. Jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent powinien opróżnić pęcherz, poinformuje nas o tym podczas badania.

Więcej o: