Zastrzyki na odchudzanie bywają traktowane niczym cudowna metoda na pozbycie się niechcianej wagi. Jednak należy pamiętać, że żaden lek nie może być stosowany na własną rękę bez uzgodnienia z lekarzem. Co więcej, niektóre z nich są środkami skierowanymi do pacjentów cierpiących na cukrzycę, dlatego tak istotne jest, aby nie rozpoczynać kuracji bez wiedzy lekarza.
Jak w przypadku każdego leku, nie wolno samodzielnie podejmować decyzji o jego zażyciu. W tym wypadku mówimy o iniekcji podskórnej, poprzez którą preparat dostaje się do organizmu. Nie wolno podawać leku dożylnie ani domięśniowo.
Zastrzyki na odchudzanie mają w składzie liraglutyd, który odpowiada za zmniejszenie uczucia łaknienia. Leki z tą substancją poprzez swoje działanie zmniejszają masę tłuszczową i są jedynym zarejestrowanym preparatem przeznaczonym do walki z otyłością. Aby go otrzymać, pacjent ma obowiązek udać się do lekarza.
Specjalista po przeprowadzonym wywiadzie medycznym i wykonaniu niezbędnych badań może przepisać zastrzyki na odchudzanie. Terapia ustalana jest indywidualnie. Pod uwagę brany jest stan zdrowia pacjenta, jego waga oraz ewentualne choroby współistniejące. Preparat wydawany jest wyłącznie na receptę, a leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.
Zlekceważenie wskazań lekarskich może prowadzić do wielu schorzeń. Jednym z nich jest choroba tarczycy. Osoby, które stosowały preparat w niewłaściwy sposób, lub przekroczyły dawkę, są narażone na powiększenie tego narządu, lub występowanie takich chorób i dolegliwości jak:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Cukrzyca typu II to schorzenie, które bardzo często związane jest z nadwagą. Lekarz może więc zdecydować o wdrożeniu leczenia jednym z preparatów zwanych potocznie zastrzykami na odchudzanie. Pod warunkiem jednak, że uzna, iż zastrzyki zawierające liraglutyd, dulaglutyd lub semaglutyd są dobrym rozwiązaniem dla osoby cierpiącej na otyłość.
Kuracja dostosowywana jest indywidualnie, a pod uwagę brane są wyniki badań, na podstawie których specjalista jest w stanie zadecydować, czy można wdrożyć leczenie. Istotne znaczenie mają również wspomniane choroby współistniejące oraz ogólny stan pacjenta.
Podkreślamy raz jeszcze, aby pod żadnym pozorem nie próbować pozyskać preparatów na własną rękę. Przyjmowanie leków bez konsultacji jest wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.