Wyrostek robaczkowy - gdzie jest ślepa kiszka? Te objawy mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka

Wyrostek robaczkowy. Gdzie jest ta część układu pokarmowego potocznie zwana niegdyś "ślepą kiszką"? Stanowi zaledwie kilkucentymetrową przestrzeń. Jednak kiedy dochodzi do zapalenia, konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. W przeciwnym razie pacjent jest narażony nawet na utratę życia.
Zobacz wideo Jak ochronić dzieci przed zakażeniem wirusem RSV i grypy?

Po której stronie jest wyrostek? To pytanie pada bardzo często, kiedy nagle zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej. Choć często bagatelizujemy wagę tego odcinka układu pokarmowego, warto poznać objawy zapalenia wyrostka.

Wyrostek robaczkowy. Gdzie się znajduje i co to takiego?

Wyrostek robaczkowy (appendix vermiformis) to część jelita, która może znajdować się w różnych lokalizacjach, choć zazwyczaj znajdziemy go po prawej stronie jamy brzusznej. Dokładniej - w prawym dole biodrowym. Wyrostek jest uchyłkiem kątnicy, dlatego zyskał potoczną nazwę "ślepej kiszki". Jego wielkość wynosi średnio od pięciu do dziesięciu centymetrów, a szerokość zaledwie od pół do centymetra. 

Wyrostek robaczkowy wewnątrz jest wyściełany tkanką limfatyczną oraz kępkami chłonnymi. Ich ilość zwiększa się wraz z wiekiem jednak tylko do momentu ukończenia 20. roku życia. Później liczba kępek zaczyna spadać.

Choć rola tego narządu szczątkowego nie jest do końca znana, to jednak jest hipoteza, że wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zapalenie wyrostka. Objawy i leczenie

Ból brzucha z prawej strony to może być sygnał, że mamy do czynienia z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Jednak taka dolegliwość nie jest do końca jednoznaczna. Należy bowiem pamiętać o jajnikach, wątrobie, czy drogach żółciowych albo moczowych. Ból zatem może być spowodowany zaburzeniami innych narządów. 

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego:

  • gorączka do 38 st. C,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle brzucha z prawej strony,
  • osłabienie,
  • parcie na mocz.

Jeśli zauważymy powyższe symptomy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, a jeśli dolegliwości się nasilą, wzywajmy karetkę lub udajmy się na SOR. Czas jest bardzo ważny, ponieważ pęknięcie wyrostka prowadzi do zapalenia otrzewnej, a w efekcie nawet do zgonu. Podczas diagnostyki lekarz w trakcie wywiadu wykonuje także jedno szczególne badanie. 

Pacjent kładzie się na kozetce, unosi prawą nogę, a następnie powoli ją opuszcza. Jeśli ból wystąpi zwłaszcza podczas opuszczania nogi, to dla lekarza jest to znak, że mamy do czynienia z zapaleniem wyrostka i należy podjąć działania chirurgiczne.

Specjaliści po wykonaniu badania obrazowego podejmują decyzję odnośnie do formy zabiegu. Operacja może odbywać się w sposób tradycyjny lub za pomocą laparoskopu.

Więcej o: