Twindemia - skąd się wzięła i dla kogo stanowi zagrożenie? Czym jest zjawisko, o którym mówi się coraz głośniej?

Twindemia to przerażające określenie, które pojawia się mediach, a wiąże się zarówno z sezonową grypą, jak i pandemią COVID-19. Co jeśli obie te choroby wystąpią jednocześnie u tego samego pacjenta? Czy jest to groźne?

Twindemia – co to takiego? Poznaj wyjaśnienie!

Twindemia – co to oznacza? Jak sobie radzić? To pytanie pojawia się, gdy tylko usłyszymy nieznany nam dotychczas termin, który funkcjonujące w obiegu jako określenie zbiegu tradycyjnego okresu grypowego z istniejącą obecnie pandemią COVID-19. Pojęcie to wiąże się z obawami lekarzy, które dotyczą nie tylko trudności z ewentualnym leczeniem pacjentów spowodowanym ich ciężkim stanem, ale i znacznego wzrostu zachorowań, który może bardzo obciążyć system opieki zdrowotnej. 

Twindemia czyli podwójna grypa? Czy jest na nią lek?

W okresie jesiennym i zimowym dość często mamy obniżoną odporność. Wiąże się to zatem ze wzrostem zachorowań na wszelkiego rodzaju infekcje grypopodobne. Często zapominamy o tym, że nawet grypa jest ogromnym obciążeniem dla organizmu – zwłaszcza dla serca. Twindemia jako połączenie grypy i Covid-19 może być więc śmiertelna dla niektórych pacjentów. Dlatego też tyle się mówi, by leczyć ją w domu, a nie chodzić w miejsca, gdzie gromadzą się duże skupiska ludzi. Na grypę obecnie stosujemy leki przeciwwirusowe,  jednak najlepiej sprawdzają się szczepienia, które obniżają ryzyko zachorowania. 

Zobacz wideo Jak ochronić dzieci przed zakażeniem wirusem RSV i grypy?

COVID-19 i grypa – jak je odróżnić?

Często w panice sądzimy, że jeśli pojawił się katar, mamy już do czynienia z koronawirusem lub grypą. Tymczasem nie każdy katar czy nawet większe przeziębienie oznacza, że zaatakował nas ten groźny wirus. Jak więc odróżnić COVID-19 i grypę? Oczywiście m.in. na podstawie towarzyszących objawów, które w obu przypadkach są podobne, ale jednak się różnią. Przy sezonowym przeziębieniu występuje m. in. ból gardła, kaszel, bóle głowy, mięśni i stawów, zmęczenie, katar, gorączka lub wrażenie, że się ją ma.

COVID-19 zaś jest wywołany przez koronawirusa SARS-COV-2, który wiąże się z niewydolnością oddechową. Mogą występować analogiczne objawy, ale pojawia się też np. charakterystyczny ból w dole pleców, a poza tym dreszcze, brak apetytu, utrata węchu i / lub smaku, bóle w klatce piersiowej, powiększone węzły chłonne. Zyskanie pewności, czy jest to grypa czy COVID-19 możliwe jest dzięki przeprowadzeniu testu - obecnie w sprzedaży dostępne są tzw. testy combo, wykrywające Covid-19, grypę typu A/B oraz RSV. Niebawem testy mają także trafić do POZ, gdzie lekarz będzie mógł przeprowadzać je u pacjenta podczas wizyty nieodpłatnie. 

Zobacz też: Grypa atakuje teraz ze wzmożoną siłą. Zbyt szybkie opuszczenie łóżka to zły pomysł

Więcej o: