Domowy sposób na katar? Skróć swoją mękę i sięgnij po skuteczne rozwiązania

Domowe sposoby na katar to rozwiązanie, po które chętnie sięgamy w pierwszej kolejności, kiedy tylko dopadnie nas infekcja. Nie chcąc dodatkowo się wyziębić, często unikamy wychodzenia na zewnątrz w poszukiwaniu różnych leków bez recepty. Dlatego skupimy się na tym, co można zrobić, aby pozbyć się kataru naturalnymi metodami.
Zobacz wideo Kiedy warto sięgnąć po antybiotyk? Ekspertka tłumaczy

Domowe sposoby na katar to coś, czego intensywnie poszukujemy, kiedy z nosa nieustannie cieknie, a my kichamy kilkanaście razy na minutę. To wyjątkowo męczący stan, który odbiera chęci do jakiegokolwiek działania. Jak zwalczyć katar naturalnymi metodami? Poznajcie nasze propozycje.

Domowe sposoby na katar. Woda

Kiedy dopadnie nas infekcja i zaczyna dokuczać nam zatkany nos lub, co gorsza, cieknący katar, nie musimy od razu biec do apteki. W takich przypadkach warto sięgnąć po domowe sposoby, a jest ich całkiem sporo.

Nieżyt nosa najczęściej spowodowany jest pojawieniem się infekcji górnych dróg oddechowych. Choć nie zawsze przeziębienie ma ostrą postać, to jednak sama wydzielina, która wciąż wydostaje się z nosa, potrafi uprzykrzyć życie. 

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi woda. Picie większej ilości płynów zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. Dzięki temu łagodzimy silny katar, a lepiej dotleniona krew szybciej pozbywa się toksyn z organizmu.

Inhalacje, czyli domowe sposoby na katar

O inhalacjach wiemy już od dawna. Jednak lekarze alarmują, aby nie wykonywać tzw. "parówek", czyli trzymania głowy nad miską z parującym wrzątkiem i kilkoma kroplami olejku. Podczas jednej z wizyt pani doktor zaznaczyła, że tego rodzaju zabiegi mogą mieć dwojaki skutek. Wszystko za sprawą gorąca, które może potęgować stan zapalny w zatokach. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z inhalatora dostępnego w aptekach. Nie musimy go kupować, wystarczy wypożyczyć. 

Jeśli jednak nie chcemy wychodzić na zewnątrz, to sprawdzonym domowym sposobem na katar jest inhalacja olejkami. W tym celu na suchą patelnię wrzucamy gruboziarnistą sól. Podgrzewamy i zestawiamy z ognia. Następnie skrapiamy dwoma lub trzema kroplami oleju z oregano, tymianku, lub mentolu. Wdychamy opary. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dieta kontra katar, czyli jak pozbyć się problemu

Kolejnym domowym sposobem na katar jest sięganie po niektóre przyprawy. Przyrządzając jedzenie, sięgnijmy po poniższe dodatki:

  • Papryczka chilli - zawiera kapsaicynę, która działa oczyszczająco na drogi oddechowe. Ułatwia udrażnianie nosa i zatok. Jeśli jednak nie przepadamy, za aż tak ostrym rozwiązaniem kulinarnym, sięgajmy po czarny, świeżo zmielony pieprz lub pieprz cayenne, który działa także przeciwzapalnie.
  • Naszyjnik z czosnku - obierz ząbki czosnku, nawlecz na nitkę i noś na szyi. Opary z czosnku są naturalnym antybiotykiem.
  • Korzeń chrzanu - zetrzyj na tarce i co jakiś czas wdychaj opary. Znajdują się w nich substancje rozrzedzające śluz.
Więcej o: