Do zarażenia się wirusem HPV (human pappilomavirus) najczęściej dochodzi podczas kontaktu genitalno-genitalnego, oralno-genitalnego lub w przypadku dotknięcia narządów płciowych zakażonymi dłońmi. Jednak do przeniesienia wirusa może dojść również w kontaktach nieseksualnych. Wirus HPV może przedostać się do organizmu noworodka w trakcie porodu lub podczas kąpieli dziecka w wannie z rodzicem będącym nosicielem wirusa.
Zakażenie HPV nie musi być jednak równoznaczne z ciężkimi objawami. Co zaskakujące, wirus HPV w około 90 proc. przypadków ustępuje samoistnie. Jest to równoznaczne, z tym że w trakcie całego życia nawet połowa społeczeństwa może mieć styczność z chorobą i duża część nie będzie tego świadoma.
Wirus brodawczaka ludzkiego może być odpowiedzialny za zmiany skórne w postaci bezbolesnych brodawek na dłoniach i stopach. Mogą jednak sprawiać ból, gdy zlokalizowane są na podeszwach, oraz niekiedy powodują świąd. Często pojawiają się także płaskie, białe zmiany w obrębie jamy ustnej.
Zmiany, które niestety ciężko zauważyć od razu, to zmiany nowotworowe. Najczęściej rosną szybko i rozprzestrzeniają się, zajmując coraz większy obszar. Bardzo często można zlokalizować nowotwory spowodowane zakażeniem na zewnętrznych narządach płciowych. U kobiet HPV może doprowadzić do zmian dysplastycznych w obrębie szyjki macicy, które są stanem przedrakowym. Z kolei u mężczyzn, badania wykazały związek między zakażeniem HPV a rakiem prącia.
Przede wszystkim używać zabezpieczenia w trakcie współżycia. Prezerwatywa nie daje pełnej gwarancji, jednak zdecydowanie zmniejsza ryzyko zakażenia. W przypadku kobiet zaleca się regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym oraz wykonywanie badania cytologicznego. Jest to ważne również pod kątem diagnostyki innych potencjalnych chorób. Istnieją także testy i odpowiednie badania, które możemy wykonać w przypadku podejrzenia zakażenia, między innymi badania przesiewowe pod kątem konkretnych nowotworów czy badania histologiczne. Warto samodzielnie oglądać swoje ciało i regularnie się badać. Im wcześniej znajdziemy nieprawidłowości, tym szybciej możemy zareagować.
Póki co medycyna nie posiada leku, który potrafiłby wyleczyć z HPV. Jedynym leczeniem, jakie jest przeprowadzane przy zakażeniu, to leczenie zmian chorobowych. Stosuje się metodę zachowawczą, tj. używanie przede wszystkim leków w maści, bezpośrednio na zmiany. Jedynie w najcięższych przypadkach lekarze sięgają po metodę inwazyjną, czyli chirurgiczne wycięcie zmian czy laseroterapię. Dostępne są również szczepionki przeciwko wirusowi HPV. W krajach, w których wprowadzono program szczepień, po 10 latach odnotowano 90 proc. redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 (z czego typy 16 i 18 są najbardziej onkogenne).
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wyleczenie choroby zależy od odporności pacjenta oraz od tego, czy pojawią się zmiany nowotworowe. W kwestii nowotworów złośliwych im szybciej rozpoznane zostaną, tym większa jest szansa na zatrzymanie rozwoju choroby, a nawet jej remisję. Z tego powodu warto regularnie się badać i zachowywać ostrożność, by uniknąć zakażenia wirusem HPV.