Wirus HPV nie zawsze daje objawy. Czy można ochronić się przed zakażeniem?

Zakażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Sprzyja ono rozwojowi raka szyjki macicy, jamy ustnej czy prącia. Ważne, by wiedzieć, jak się przed nim chronić oraz na jakie objawy zwracać uwagę.

Do zarażenia się wirusem HPV (human pappilomavirus) najczęściej dochodzi podczas kontaktu genitalno-genitalnego, oralno-genitalnego lub w przypadku dotknięcia narządów płciowych zakażonymi dłońmi. Jednak do przeniesienia wirusa może dojść również w kontaktach nieseksualnych. Wirus HPV może przedostać się do organizmu noworodka w trakcie porodu lub podczas kąpieli dziecka w wannie z rodzicem będącym nosicielem wirusa. 

Objawy, które mogą martwić

Zakażenie HPV nie musi być jednak równoznaczne z ciężkimi objawami. Co zaskakujące, wirus HPV w około 90 proc. przypadków ustępuje samoistnie. Jest to równoznaczne, z tym że w trakcie całego życia nawet połowa społeczeństwa może mieć styczność z chorobą i duża część nie będzie tego świadoma.

Wirus brodawczaka ludzkiego może być odpowiedzialny za zmiany skórne w postaci bezbolesnych brodawek na dłoniach i stopach. Mogą jednak sprawiać ból, gdy zlokalizowane są na podeszwach, oraz niekiedy powodują świąd. Często pojawiają się także płaskie, białe zmiany w obrębie jamy ustnej. 

Wirus HPV przyczyną raka

Zmiany, które niestety ciężko zauważyć od razu, to zmiany nowotworowe. Najczęściej rosną szybko i rozprzestrzeniają się, zajmując coraz większy obszar. Bardzo często można zlokalizować nowotwory spowodowane zakażeniem na zewnętrznych narządach płciowych. U kobiet HPV może doprowadzić do zmian dysplastycznych w obrębie szyjki macicy, które są stanem przedrakowym. Z kolei u mężczyzn, badania wykazały związek między zakażeniem HPV a rakiem prącia.

Jak się zabezpieczyć przed zakażeniem? 

Przede wszystkim używać zabezpieczenia w trakcie współżycia. Prezerwatywa nie daje pełnej gwarancji, jednak zdecydowanie zmniejsza ryzyko zakażenia. W przypadku kobiet zaleca się regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym oraz wykonywanie badania cytologicznego. Jest to ważne również pod kątem diagnostyki innych potencjalnych chorób. Istnieją także testy i odpowiednie badania, które możemy wykonać w przypadku podejrzenia zakażenia, między innymi badania przesiewowe pod kątem konkretnych nowotworów czy badania histologiczne. Warto samodzielnie oglądać swoje ciało i regularnie się badać. Im wcześniej znajdziemy nieprawidłowości, tym szybciej możemy zareagować.

Zobacz wideo ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany

Przebieg leczenia - czy chorobę da się wyleczyć?

Póki co medycyna nie posiada leku, który potrafiłby wyleczyć z HPV. Jedynym leczeniem, jakie jest przeprowadzane przy zakażeniu, to leczenie zmian chorobowych. Stosuje się metodę zachowawczą, tj. używanie przede wszystkim leków w maści, bezpośrednio na zmiany. Jedynie w najcięższych przypadkach lekarze sięgają po metodę inwazyjną, czyli chirurgiczne wycięcie zmian czy laseroterapię. Dostępne są również szczepionki przeciwko wirusowi HPV. W krajach, w których wprowadzono program szczepień, po 10 latach odnotowano 90 proc. redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 (z czego typy 16 i 18 są najbardziej onkogenne).

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyleczenie choroby zależy od odporności pacjenta oraz od tego, czy pojawią się zmiany nowotworowe. W kwestii nowotworów złośliwych im szybciej rozpoznane zostaną, tym większa jest szansa na zatrzymanie rozwoju choroby, a nawet jej remisję. Z tego powodu warto regularnie się badać i zachowywać ostrożność, by uniknąć zakażenia wirusem HPV. 

Więcej o: