Wiele osób wykonuje badania dopiero wtedy, gdy zaczynają odczuwać ból lub niepokoić się jakimś stanem. Niestety, wtedy może być już za późno. Warto więc zmienić swoje przyzwyczajenia i sprawić, by profilaktyczne badania stały się rutyną. Twój organizm ci za to podziękuje.
Wykonywanie badań profilaktycznych nie jest mocną stroną wielu Polaków. Warto jednak zmienić swoje przyzwyczajenia i wraz z nadejściem nowego roku zadbać o swoje zdrowie. Najbardziej podstawowym badaniem, które powinien wykonywać każdy z nas, jest badanie krwi. Morfologia pozwala ocenić podstawową kondycję naszego organizmu i jest punktem wyjścia dla dalszych działań.
Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Warto wykonać również Odczyn Biernackiego, który wskaże stan zapalny w organizmie. Do badań profilaktycznych zalicza się też badanie hormonu tarczycy, a po 30 roku życia poziomu glukozy we krwi.
Każda kobieta powinna również wykonywać każdego roku badanie cytologiczne. Warto również rozszerzyć badania o USG piersi i poziomu stężenia witaminy D.
Mężczyźni zaś powinni wykonać lipidogram, badanie moczu oraz kontrolować ciśnienie tętnicze krwi. Nie warto też zapominać o samobadaniu jąder.
Należy również pamiętać, że jeśli nasz stan zdrowia nas niepokoi, nie powinniśmy zwlekać. Warto jak najszybciej umówić wizytę u lekarza.