Płukanie żołądka to zabieg, którego sama nazwa wywołuje strach u dorosłych, a przede wszystkim u dzieci. Brak wiedzy, jak wygląda płukanie żołądka, potęguje nieuzasadniony lęk. Jest to jedna z najstarszych metod, które pozwalają pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji, zanim zostaną strawione. Niebywale ważny jest jednak właściwy wywiad medyczny, by upewnić się, że to, co spożyliśmy, rzeczywiście wymaga płukania żołądka. Nie bez znaczenia pozostaje tu też ustalenie, kiedy doszło do zjedzenia czegoś niewłaściwego. Najlepiej bowiem taki zabieg wykonać ok. godziny po spożyciu, a w przypadku połknięcia substancji, która ma przedłużone działanie, czas ten wydłużyć można do ok. 4 godzin. Przyjmuje się, że płukanie żołądka po upływie 6h jest bezcelowe. Nie można bowiem zapominać, że nieustannie przebiega proces trawienia.
Dzieci najczęściej są narażone na spożywcie substancji, które do jedzenia nie są przeznaczone. Wiedza o płukaniu żołądka – jak wygląda, może pomóc zmniejszyć lęk u naszej pociechy. Co do zasady zaś i samej metody, przeprowadza się je tak samo, jak u osoby dorosłej.
Oswojenie się z tym, na czym polega płukanie żołądka, może pomóc w przezwyciężeniu stresu i łatwiejszemu przetrwaniu samego zabiegu. Wiele zależy od tego, w jakim stanie jest osoba, której dotyczy zabieg. Zwykle dzieci, czy też osoby dorosłe, po prostu siedzą w pochylonej pozycji. W przypadku osoby nieprzytomnej – musi być ona zaintubowana, a jeśli ma ograniczoną świadomość, to powinna leżeć w pozycji bocznej ustalonej. Sondę wprowadza się poniżej linii żołądka, aby możliwe było także zwrotne odprowadzenie płynów. Substancję wodną / sól fizjologiczną wprowadza się tak dopóty, dopóki tylko ona będzie wśród odprowadzanych płynów. Przyjmuje się, że średnio jest to ok. 200 – 300 ml na kilogram masy ciała, a u dzieci – 10 ml na kilogram masy ciała.
Obawa przed odpowiedzią na pytanie, czy po płukaniu żołądka zostaje się w szpitalu, może powodować, że część osób będzie zwlekać z podjęciem decyzji. Tymczasem w tym przypadku liczy się czas i to jak szybko zabieg zostanie przeprowadzony. Nie wykonuje się go z byle powodu, a czas, w którym może być przeprowadzony, by był skuteczny, jest stosunkowo krótki. Po jego wykonaniu to lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent może udać się do domu, czy konieczne jest pozostanie w szpitalu i na jak długo.
Obawa przed negatywnymi wrażeniami czasem może sprawić, że będziemy zwlekać z zabiegiem, ale jak już wiadomo – nie powinno się tego czynić, bo czas ma tu kolosalne znaczenie. To, ile trwa płukanie żołądka, ma drugorzędne znaczenie - w tym przypadku najważniejsza jest skuteczność procedury leczniczej. Średnio jednak jest to ok. 15 – 20 minut – niewiele, a może uratować życie.
Zobacz też: Siemię lniane na żołądek. Jak przygotować leczniczy wywar?