Katar z krwią - czy to coś groźnego? Jakie mogą być przyczyny

Krwawienie z nosa, gdy doskwiera nam katar, jest zwykle spowodowane pęknięciem naczynka krwionośnego w nosie lub zatokach. Krwawienie z nosa podczas wydmuchiwania jest bardzo częste i zwykle nie jest powodem do niepokoju. Niekiedy jednak bywa oznaką poważnej choroby.

Zacznijmy od tych najpoważniejszych, które jednak zdarzają się rzadko. Mowa tutaj o chorobie von Willebranda (wrodzona skaza krwotoczna), dziedzicznej teleangiektazji krwotocznej (oznacza nieprawidłowości w budowie niektórych naczyń krwionośnych), niedobór czynnika VIII (hemofilia typu A, - choroba dziedziczna, związaną z chromosomem X), niedobór czynnika IX (hemofilia B), niedobór czynnika XI (zaburzenia krzepnięcia krwi).

Wymieniowe wyżej choroby mają różne objawy, wszystkie związane z nieprawidłowym krwawieniem, które może pojawić się także podczas wydmuchiwania nosa.

Najczęstsze przyczyny krwawienia podczas wydmuchiwania nosa

Widząc skrzepy krwi po wydmuchaniu nosa powinniśmy zwrócić uwagę, czy powodem tego nie jest czasem, po prostu, zbyt silne wydmuchiwanie nosa. Zdarza się to naprawdę często. Katar powoduje też zapalenie lub podrażnienie błony śluzowej nosa, a wtedy łatwo o pękające naczynka i związane z tym niewielkie krwawienie. Wnętrze nosa może też cierpieć z powodu zbyt suchego powietrza lub przeciwnie - bardzo dużej wilgoci. Ponadto naczynka krwionośne mogą pękać, gdy jesteśmy na dużej wysokości, na przykład w górach lub lecimy samolotem. Delikatne krwawienia z nosa zwykle ustępują samoistnie lub po uciśnięciu okolicy zatok.

Reasumując, możliwe przyczyny pojawienia się krwi w katarze to:

  • zbyt mocne lub zbyt częste wydmuchiwanie nosa
  • zapalenie lub podrażnienie błony śluzowej spowodowane infekcją lub alergią
  • bardzo suche jamy nosowe lub zatoki
  • długotrwałe wdychanie bardzo suchego lub zimnego powietrza
  • czynniki środowiskowe, takie jak wilgotność lub przebywanie na dużej wysokości
  • dłubanie w nosie
  • uraz nosa lub twarzy
  • zażywanie leków rozrzedzających krew, takich jak warfaryna, aspiryna i inne lub antybiotyków
  • nieprawidłowości w budowie przegrody nosowej

Poważne stany chorobowe a krwawienie z nosa

Niekiedy jednak krwawienie z nosa może wiązać się z poważną chorobą podstawową. Może świadczyć o zbyt wysokim ciśnieniu krwi, zaburzeniach krwi, takich jak niski poziom płytek krwi i niedokrwistość, miażdżyca tętnic, problemy z wątrobą lub nerkami, zastoinowa niewydolność serca, białaczka, szkorbut lub ciężki niedobór witaminy C.

Krwawienia z nosa zdarzają się ponadto po chemioterapii oraz po wszelkich zabiegach chirurgicznych chirurgii nosa, zatok, twarzy lub oka. Trzeba też rozważyć stany zapalne zatok, a także ewentualne ciała obce w nosie (szczególnie w przypadku dzieci), polipy nosa lub guzy czy dziury w przegrodzie nosowej. Krwawienie może być ponadto wynikiem narażenie na toksyczne chemikalia.

Do krwawień z nosa może dojść w wyniku długiego stosowania lub nadużywanie niektórych suplementów ziołowych, najczęściej witaminy E i miłorzębu japońskiego. No i wreszcie nałogi: zażywanie narkotyków, w tym kokainy.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Oczyszczanie nosa noworodka. Położna radzi, jak najlepiej to zrobić

Kiedy krwawienia z nosa powinno nas zaniepokoić

Jeżeli krwawienia są częste, obfite i długotrwałe (powyżej 20 minut) mogą świadczyć o pogorszeniu stanu zdrowia, a zatem warto sprawdzić przyczyny. Dotyczy to szczególnie dzieci oraz osób w zaawansowanym wieku, a także kobiet w ciąży. Ponadto do grupy ryzyka zalicza się osoby z zaburzeniami immunologicznymi. Pamiętajmy, że katar pomieszany z krwią może być objawem ogólnego osłabienia organizmu, spowodowanego na przykład stresem czy nadmiernym wysiłkiem, ale także poważną chorobą.

Więcej o: