Ile kosztują testy łączone na COVID-19, RSV i grypę? Wiceminister zdrowia informuje, czy i kiedy będą dostępne darmo

Ceny pojedynczych testów na grypę, RSV czy COVID-19 sięgają od 16 do 23 złotych. To z pozoru niewielki wydatek. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w tym samym momencie panuje wiele wirusów jednocześnie, nie wiemy, czy każdy domownik zapadł na jednakowe schorzenie. W takim przypadku koszt wzrasta, a sezon zachowań jeszcze się nie kończy. Istnieją także testy łączone na wszystkie trzy choroby.
Zobacz wideo Przedwczesny poród, infekcja u matki, dziecko na OIOM-ie, a do tego COVID. Poruszająca historia w "Mamy czas"

Jeden test na grypę A+B, RSV i COVID-19, to rozwiązanie, dzięki któremu szybko dowiemy się, z jakim rodzajem infekcji zmaga się organizm. Niestety na ten moment skorzystanie z tej formy diagnostyki jest odpłatne. Ceny testów pojedynczych w aptekach wahają się od 16 do około 23 złotych. Znacznie więcej trzeba zapłacić za test combo, który wyprzedaje się w szybkim tempie. Jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiada możliwość nadejścia zmian.

Ceny testów na grypę, RSV i COVID-19 nie będą problemem?

O ile zakup jednego, czy dwóch testów nie stanowi problemu, o tyle różnorodność panujących wirusów sprawia, że przebywając w zarówno w pracy, sklepie, jak i przedszkolu nie daje jasnej odpowiedzi, na co ostatecznie chorujemy. Chcąc zweryfikować każdego domownika, większa rodzina musi się liczyć z wyższym kosztem. 

Jednak to nie jedyny problem. Wiele aptek posiada już ostatnie sztuki testów lub odnotowano braki na stanie i magazynach. Testowanie w kierunku grypy typu A+B, RSV i COVID-19 za pomocą jednego testu combo stało się bardzo popularne. Wszystko za sprawą wzrostu zachorowań oraz hospitalizacji znacznej grupy dzieci.

Lekarze alarmowali, że nie wolno zwlekać z rozpoczęciem leczenia oraz że symptomy mogą być mylące. W takim przypadku rodzice chętnie sięgali właśnie po testy typu combo. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że niebawem będzie możliwość bezpłatnej diagnostyki.

- W telewizji słyszałam, że za test combo trzeba zapłacić ok. 30 zł. Zapłaciłam 38 zł. Cóż, chyba nawet galopująca inflacja tego nie uzasadnia. Z drugiej strony - w TVN24 lekarka zapytana o bezpłatne testy zapowiedziała, że nie wie, kiedy i czy w ogóle u nich będą, ale oferuje komercyjne testowanie dla swoich pacjentów za 50 zł. Jestem do przodu o 12 zł - pisała w artykule o testach combo dziennikarka Gazeta.pl, Eliza Dolecka.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Darmowe testy na grypę, RSV i COVID-19. Kiedy?

Sytuacja zdrowotna w Polsce sprawiła, że głos zabrało Ministerstwo Zdrowia. Wiceminister Waldemar Kraska odniósł się do sytuacji braku leków. Jego zdaniem problem jest przejściowy, a firmy farmaceutyczne mają już niebawem dostarczyć antybiotyki oraz inne preparaty. Podczas konferencji prasowej Kraska pytany o, to kiedy będą darmowe testy combo na grypę, RSV i COVID-19 powiedział:

Chcemy, by lekarze mieli możliwość szybkiego testowania. Lekarze rodzinni będą mogli zamówić testy, a NFZ je zrefunduje

- poinformował wiceminister zdrowia.

Z najnowszych informacji wynika, że darmowe testy powinny być dostępne już od przyszłego tygodnia. Jednak, aby poddać się bezpłatnej diagnostyce, należy udać się na wizytę do przychodni POZ.

Więcej o: