Czyszczenie uszu u laryngologa – cena to przede wszystkim czas, jaki musimy poświęcić na wizytę i dojazd. Nie zawsze bowiem za usługę będzie trzeba zapłacić – można również zrobić to w ramach refundacji NFZ, jeśli przychodnia ma w tym zakresie podpisaną umowę.
Samodzielnie wykonywane zabiegi higieniczne aparatu słuchu to nie to samo, co czyszczenie uszu u laryngologa. Przede wszystkim bowiem może on sprawdzić, jakie są przyczyny odczuwanego dyskomfortu czy konieczności usuwania woskowiny. Jest też w stanie wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy sposób przeprowadzenia zabiegu. Niektóre czynności wykonywane przez pacjenta osobiście jak np. płukanie uszu, mogą doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej czy spowodować powstanie stanu zapalnego, jeśli wcześniej rozwinęła się infekcja.
Lekarz zrobi to najbardziej profesjonalnie i warto skorzystać z takiej opcji szczególnie, jeśli pojawiły się już dolegliwości związane z zatkanymi uszami, np: gorsza słyszalność, bóle ucha, zawroty głowy. Na wizycie lekarz oceni czy nie ma stanu zapalnego i podejmie decyzję, jaką metodę czyszczenia przewodu słuchowego wybrać. Laryngolog – czyszczenie uszu przeprowadza za pomocą:
Zdecydowanie nie, jeśli nie ma żadnych stanów zapalnych czy infekcji. Przeprowadzone przez laryngologa płukanie uszu przebiega wtedy szybko i sprawnie. Co więcej – jeśli ucho nie jest całkiem zdrowe i lekarz uzna, że ta metoda nie będzie skuteczna albo będzie powodowała nadmierne dolegliwości, usunie nadmiar woskowiny z uszu w inny sposób. W domowych warunkach nie wszystko jest możliwe, a zabiegi czyszczące ograniczyć się winny w zasadzie tylko do preparatów rozpuszczających woskowinę.
Woskowina jest potrzebna, ponieważ chroni przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Jednakże jeśli gromadzi się jej nadmiar, wówczas powstaje czop, który zatyka aparat słuchowy. Zatkane ucho może powodować nie tylko dyskomfort, ale też ból ucha, ból głowy, szumy uszne czy zawroty głowy. Wówczas przeczyszczanie uszu jest zdecydowanie potrzebne. W tym celu należy udać się na wizytę do laryngologa.
Gdy pojawia się jakaś dolegliwość, zastanawiamy się nad kosztami leczenia, a w tym wypadku, ile kosztuje płukanie uszu. Można zapisać się na ten zabieg w ramach funduszu NFZ, należy jednak pamiętać, że celem odbycia u specjalisty wizyty refundowanej konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Udanie się do lekarza laryngologa prywatnie tymczasem nie jest szczególnie drogie. Średnio bowiem cena to kilkadziesiąt złotych i kształtuje się na poziomie 20 – 40 zł. Czasem więc nie warto czekać na zwolnienie się terminu u specjalisty, by zrobić zabieg w ramach refundacji.
Zobacz też: Prosty patent na zatkane ucho po pływaniu. Jak poradzić sobie z uchem pływaka?