Płukanie ucha, czyli czyszczenie uszu domowymi sposobami. Sprawdź, jak robić to bezpiecznie

Płukanie ucha jako czynność higieniczna wydaje się prosta i nieskomplikowana. Czy jednak robienie tego w domu nie niesie ryzyka dla zdrowia?

Płukanie ucha jest jedną z form dbania o higienę narządu słuchu. Jest wiele metod, które możemy stosować samodzielnie - bez potrzeby udania się do laryngologa. Zawsze jednak należy kierować się rozsądkiem.

Płukanie uszu w domu – na czym to polega?

Płukanie uszu w domu to czynność, którą wykonywać należy w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie warto uświadomić sobie, że woskowina obecna w uchu jest niezbędna, bo zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Narząd słuchu posiada zdolności samodzielnego pozbywania się nadmiaru wydzieliny, więc płukanie uszu w domu nie zawsze będzie konieczne. Dzieje się tak, gdy żujemy i ruszamy żuchwą. Wtedy woskowina przesuwa się stopniowo ku ujściu, gdzie wysycha i się złuszcza. Jej nadmiar może spowodować powstanie czopu.

Czy dobrym pomysłem jest strzykawka do płukania uszu?

Jeśli chodzi o metody domowe, które są bezpieczne, to strzykawka do płukania uszu nie do końca może być za taką uznana. Strzykawka do płukania uszu jest prosta w użyciu i dostępna w aptekach. Problem polega jednak na tym, że to lekarz powinien ocenić stan ucha i przewodu słuchowego, a następnie zalecić konkretne działania. W razie bowiem, gdyby była uszkodzona błona bębenkowa albo miała miejsce infekcja, to sami nie jesteśmy w stanie tego ocenić ani zweryfikować. W tej sytuacji niewłaściwe zabiegi mogą doprowadzić do przerwania błony bębenkowej czy też powstania zapalenia ucha.

Zobacz wideo Niedosłuch skutkiem nadmiernego hałasu? To częsta przyczyna, ale znamy ich znacznie więcej

Czym płukać ucho, by było bezpiecznie?

W tym celu najlepiej udać się z wizytą do laryngologa, który zrobi to profesjonalnie. Lekarz wie, czym płukać ucho, żeby nie pogorszyć stanu pacjenta i odetkać aparat słuchowy. Najczęściej zalecane jest stosowanie przed wizytą preparatów dousznych, które mają rozmiękczyć woskowinę i pomóc w jej całkowitym usunięciu.

Strzykawka do płukania ucha - jak z niej bezpiecznie korzystać?

Powtórzyć należy, że żadna strzykawka do płukania ucha nie jest dobrym pomysłem, jeśli nie byliśmy wcześniej na konsultacji medycznej. Samodzielne posługiwanie się nią może przynieść więcej szkody niż pożytku i w konsekwencji pogorszyć nasz stan. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie ewentualnego stosowania strzykawki z laryngologiem. Lekarz na wizycie poinstruuje nas, czy i w jaki sposób przeprowadzić zabieg samodzielnie, jeśli ktoś ma problem z powtarzającym się zatykaniem ucha. 

Jak płukać ucho, jeśli nie strzykawką? Poznaj inne metody czyszczenia uszu

Nie zawsze ucho zatyka się w taki sposób, że konieczna jest wizyta u laryngologa. Jak więc płukać ucho? Na rynku dostępne są preparaty w postaci kropli do uszu, których zadaniem jest właśnie zmiękczenie woskowiny i łatwiejsze jej samodzielne usunięcie. Czasem stosuje się też olejki – w analogiczny sposób. Należy zakropić substancję do ucha, a po kilku minutach położyć się czyszczonym uchem na ręczniku, by płyn mógł wyciec. Podobnie można użyć sól fizjologiczną. Zdecydowanie odradza się czyszczenie mechaniczne przy użyciu patyczków kosmetycznych.

Jak zrobić płukanie ucha, by było bezpieczne i przyniosło efekty?

Higiena uszu jest bardzo ważna, bo powstanie czopu z woskowiny może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, jak:

  • kłopoty ze słuchem,
  • bóle głowy, 
  • bóle uszu,
  • zawroty głowy. 

Nie należy jednak szukać rozwiązań takich jak np. zrobienie płukania ucha w domowych warunkach, bez konsultacji z lekarzem. Lepszymi metodami są te związane z zakrapianiem do uszu kropli czy olejków. Jeśli one nie pomogą w udrożnieniu aparatu słuchowego, wizyta lekarska nas nie ominie.

Zobacz też: Szum w uchu - skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Więcej o: