Jak pozbyć się czkawki to problem, który dotyka przynajmniej raz w życiu każdego z nas. Zazwyczaj pojawia się w nieodpowiednich momentach i wprawia nas w zakłopotanie. Stres często zaś powoduje, że nie przechodzi od razu. Jest atawistycznym odruchem, który ma zapobiegać zachłyśnięciu, a pojawia się w różnych sytuacjach.
Domowych sposobów na czkawkę jest sporo. Nie u wszystkich osób będzie jednak działał ten sam. Jest kilka sprawdzonych patentów, o których mówią nam nasze mamy i babcie, a które są zadziwiająco skuteczne. Oto one:
Zwłaszcza w sytuacjach, gdy jesteśmy w pracy czy na spotkaniu dobrze jest wiedzieć, jak szybko pozbyć się czkawki. Wymienione metody są najszybszymi i najprostszymi sposobami, ale może się zdarzyć, że trzeba będzie wypróbować kilka, nim osiągniemy pożądany efekt. Często też czkawka przechodzi sama po kilku minutach. Najczęściej pojawia się ona, gdy dochodzi do zbyt szybkiego przełykania np. gorących napojów czy też innych, które mogą drażnić przełyk. Może pojawiać się w każdej fazie oddechu.
U zdrowego człowieka to w zasadzie pytanie retoryczne, czy czkawka przejdzie sama. Pozostaje tylko kwestia tego, po ilu minutach. Jest dokuczliwą dolegliwością, więc zawsze jest wrażenie, że utrzymuje się dłużej, niż to faktycznie ma miejsce. Dyskomfort, który odczuwamy – w tym psychiczny, gdy „dopadnie" nas w nieodpowiednim momencie - potęguje negatywne odczucia.
To, jak długo trwa czkawka zależy od tego, czy przyczyną jest tylko chwilowe jej pojawienie się, czy też wiąże się z jakąś chorobą. Z reguły skurcze pojawią się z częstotliwością ok. 2 do 60 razy na minutę. Jest to jej nieszkodliwa, choć irytująca, wersja. Niestety czasem może mieć charakter przewlekły i trwać nawet do 48 h. Wówczas przyczyną może być np. jedna z chorób ośrodkowego układu nerwowego, czy też choroby narządów w obrębie klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Niewolno jej wtedy ignorować, ponieważ jej utrzymywanie się może mieć istotne konsekwencje zdrowotne. Ewidentnie wpływa bowiem na bezsenność czy możliwość spożywania posiłków. To z kolei może powodować zmęczenie, a nawet stany depresyjne.
By zrozumieć, z jakiego powodu jest czkawka, trzeba wiedzieć, dlaczego w ogóle się pojawia. Są to skurcze przepony, które powstają z uwagi na porażenie nerwu błędnego przeponowego, ale również włókien współczulnych, które unerwiają narządy klatki piersiowej czy jamy brzusznej. Dotyczy to również nosa, ucha i gardła. Może do takiego podrażnienia dojść również w wyniku zaburzeń metabolicznych. Tak więc choć czkawka wydaje się schorzeniem niegroźnym, a czasem wręcz zabawnym, to jednak w zależności od przyczyn, może wiązać się ze znacznie większymi problemami zdrowotnymi.
Zobacz też: Przepuklina przeponowa - skąd się bierze i jak skutecznie ją leczyć?