Depresja: co to jest?
Depresja – co to jest? Wiele mówi się na temat tego problemu, jednak mało kto wie, czym tak naprawdę jest i kogo dotyka. Sporo osób bagatelizuje też jej objawy, co z kolei prowadzi do poważnych zaniedbań i pogorszenia się stanu zdrowia chorego. Z drugiej strony, słowo "depresja" bardzo często zostaje nadużywane – kiedy tylko ktoś czuje się gorzej, ma przejściowy spadek nastroju, chętnie oświadcza, że ma właśnie depresję, choć oczywiście rozmija się z prawdą.
Depresja to rzeczywiście zaburzenie psychiczne związane z zaburzeniem nastroju. Często myli się ją jednak ze smutkiem, spowodowanym sporym życiowym niepowodzeniem czy dotkliwą stratą. Polega w dużej mierze na nieprawidłowej regulacji nastroju, której problem leży w mózgu chorego. Często pacjent odczuwa przedłużający się i nieustępujący smutek, jest mocno drażliwy, ma niekontrolowane wybuchy gniewu, nic go nie interesuje, a także traci zdolność odczuwania przyjemności.
Test na depresję. Odpowiedz na 20 pytań i dowiedz się, czy masz problem
Depresja: objawy
Coraz więcej osób choruje na zaburzenie psychiczne, jakim jest depresja. Objawy tej przypadłości mogą być różne, choć zawsze są związane z drastycznym obniżeniem nastroju, utrzymującym się przynajmniej przez dwa tygodnie. Do objawów należy zaliczyć:
- nieumiejętność czerpania radości z codziennego życia;
- utrata zainteresowań;
- niechęć do wykonywania czynności, które wcześniej sprawiały choremu radość;
- brak energii i chroniczne zmęczenie;
- problemy z koncentracją oraz skupianiem uwagi;
- problemy z pamięcią;
- nieumiejętność podejmowania samodzielnych decyzji;
- zobojętnienie;
- nadmierne poczucie winy;
- poczucie beznadziejności;
- niekiedy konieczność poruszania palcami czy ciągłego chodzenia z miejsca na miejsce;
- zmiany apetytu (może się on zwiększyć lub zmniejszyć);
- problemy ze strony układu pokarmowego;
- brak snu lub jego nadmiar;
- częste bóle głowy;
- powracające myśli o śmierci lub samobójstwie;
- z rzadka urojenia i halucynacje.
Zobacz wideo
Jak wspierać osobę chorą na depresję?
Co to jest depresja? Jak ją leczyć?
Skoro wiesz już, co to jest depresja, powinieneś też zrozumieć, że zawsze powinna ona zostać poddana leczeniu. Zazwyczaj odbywa się ono w gabinecie psychiatrycznym lub psychologicznym, ewentualnie może być prowadzone w przychodni lekarskiej. Zdarza się jednak, że pacjent ma ciężkie epizody z objawami psychotycznymi bądź nasilające się myśli samobójcze. W takim wypadku konieczne będzie leczenie w warunkach szpitalnych, ponieważ chory może zagrażać samemu sobie bądź innym.
W trakcie leczenia należy ustalić z osobą chorą plan terapeutyczny, a także przedyskutować z nią jej udział w terapii. Koniecznie należy więc przeprowadzić rozmowy edukujące, które wprowadziłyby pacjenta w tematykę choroby. Wtedy będzie mu łatwiej zrozumieć wszystko to, co się z nim dzieje oraz sam proces leczenia. Dzięki temu może lepiej współpracować ze specjalistą.
W leczeniu depresji stosuje się:
- psychoterapię – najczęściej psychoterapia poznawczo-behawioralna, która sprawdza się przede wszystkim przy łagodnym i umiarkowanym nasileniu depresji (w przypadku tego pierwszego może stanowić główną metodę leczenia);
- farmakoterapię – uważa się ją współcześnie za główną metodę leczenia depresji. Obecnie jest wiele leków o różnym działaniu, gotowych do wyboru podczas terapii;
- elektrowstrząsy – choć często budzą negatywne skojarzenia, okazują się bardzo skuteczne, a zarazem bezpieczne w przypadku, gdy podczas depresji występują nasilone myśli samobójcze lub wyraźne objawy psychotyczne. Obecnie zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.
Blue Monday - co to? Ten termin zrobił błyskawiczną karierę
Podejrzewasz depresję? Tu znajdziesz informacje i pomoc
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę - czwartek od 17.00 do 19.00)
- Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym - tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne),
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111, (czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę)
- Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich - tel. 0 800 108 108 (poniedziałek-piątek od 14.00 do 20.00)
- Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna - tel. 22 425 98 48 (poniedziałek-piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00).
- Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Zobacz też: Cztery męskie dolegliwości, których nie wolno lekceważyć. Panowie, dbajcie o siebie