Jak najlepiej walczyć z grypą? Najskuteczniejsze są niewątpliwie szczepienia. Nie zapomnijmy też o pewnych nawykach

Eksperci uważają, że w tym sezonie szczyt zachorowań na grypę jeszcze przed nami i spodziewany jest w okresie od stycznia do marca 2023 roku. Sam okres epidemiczny ciągnie się aż do maja. Jak zatem się chronić przed groźnymi wirusami? I czy nie za późno na szczepienia? Oto kroki, które możesz podjąć w walce z sezonową grypą.

Szczepionka przeciw grypie

Najlepszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na grypę i uniknięcia potencjalnych poważnych powikłań jest coroczne szczepienie się. Szczepionka przeciw grypie, podawana w tym roku, chroni przed czterema szczepami wirusa (2 podtypy A i 2 podtypy B).

Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy, co roku przygotowuje się nową szczepionkę, która uodparnia przeciwko tym szczepom, które zostały wytypowane przez specjalistów Światowej Organizacji Zdrowia jako te, które z największym prawdopodobieństwem zagrożą ludziom w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.

Szczepienie jest szczególnie ważne dla osób z grup wysokiego ryzyka poważnych powikłań związanych z grypą oraz osób z ich bliskich kontaktów. Do grupy wysokiego ryzyka należą dzieci poniżej piątego roku życia, kobiety w ciąży, dzieci i dorośli z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak astma, cukrzyca lub choroby serca oraz osoby w wieku 65 lat i starsze.

Jak informuje portal Szczepienia.info, w sezonie 2022/2023 w naszym kraju dostępne są następujące szczepionki przeciw grypie:

  • Szczepionki inaktywowane podawane we wstrzyknięciu - Vaxigrip Tetra - inaktywowana szczepionka zawierająca rozszczepione wirusy grypy (typu „split") oraz InfluvacTetra, inaktywowana szczepionka podjednostkowa, zawierająca powierzchniowe białka wirusa grypy: hemaglutyninę i neuraminidazę
  • Szczepionka „żywa" podawana donosowo - FluenzTetra, żywa (atenuowana) szczepionka donosowa zawierająca reasortanty wirusa grypy czterech szczepów.

Szczepionki Vaxigrip Tetra i InfluvacTetra zawierają inaktywowane (czyli zabite) wirusy grypy 4 szczepów, namnożone w zarodkach kurzych. Zapewniają uodpornienie przeciw czterem szczepom wirusa, dlatego określa się je mianem szczepionki 4-walentnej.

Po podaniu szczepionki proces budowania odporności organizmu trwa dwa tygodnie. Zatem warto się zaszczepić nawet w styczniu czy na początku lutego lub nawet później, ponieważ czeka nas jeszcze około trzech-czterech  miesięcy poważnego zagrożenia grypą.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Grypa: co roku groźna i lekceważona

Jak możemy się jeszcze chronić przed grypą - dobre nawyki

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy powinniśmy wdrożyć następujące nawyki:

  • Zakrywamy nos i usta chusteczką, gdy kaszlemy lub kichamy. Po użyciu należy wyrzuć chusteczkę do najbliższego kosza. Gdy znajdujemy się w miejscu publicznym można włożyć znaną nam bardzo dobrze maseczkę na twarz.
  • Jeśli to możliwe, trzymajmy się jak najdalej od ludzi, którzy są chorzy i nie przebywajmy z nimi w jednym pomieszczeniu.
  • Jeśli zachorujemy na grypę, zostańmy w domu i nie chodźmy do pracy lub szkoły. Będąc chorym nie zbliżajmy się zanadto do innych ludzi, aby ich nie zarazić. Wiemy, że wirusy przenoszą się między ludźmi drogą kropelkową i powietrzną oraz przez kontakt bezpośredni i pośredni (czyli przez skażoną powierzchnię), zatem starajmy się nie narażać innych, gdy sami jesteśmy chorzy.
  • Myjmy często ręce mydłem i wodą, zwłaszcza gdy właśnie mieliśmy atak kaszlu lub napad kichania. Jeśli nie możemy umyć rąk wodą, użyjmy chociaż środka dezynfekującego na bazie alkoholu.
  • Starajmy się nie dotykać dłońmi oczu, nosa ani ust, jest to bowiem jedna z możliwych dróg zakażenia się.
  • Praktykujmy inne dobre nawyki zdrowotne: trzeba czyścić i dezynfekować często dotykane powierzchnie w domu, pracy lub szkole, zwłaszcza gdy w naszym otoczeniu jest chory. Dbajmy o dobry sen, bądźmy aktywni fizycznie, kontrolujmy stres, pijmy dużo płynów i jedzmy pożywne posiłki. Na koniec przypomina się o porządnym wietrzeniu mieszkań.

Źródła: szczepienia.pzh.gov.pl,

Więcej o: