Grypa, wirus RSV i COVID-19 - Ministerstwo Zdrowia zapowiada bezpłatne testy antygenowe

Polska zmaga się z tak zwaną tridemią: epidemią zachorowań na grypę, COVID-19 i RSV, czyli infekcję wywołaną przez syncytialny wirus oddechowy. Jak zapowiada ministerstwo, od przyszłego roku lekarze podstawowej opieki medycznej mają dysponować bezpłatnymi testami antygenowymi, które pomogą w identyfikacji wirusa, który zaatakował.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w okresie od 16 do 22 grudnia 2022 r. w Polsce odnotowano 296 964 przypadki grypy. Średnia dzienna zapalność na grypę wynosiła w tym okresie 111,4 na 100 tysięcy mieszkańców. Doniesiono też, że jedna osoba zmarła.

W czwartek, 29 grudnia, w Ministerstwie Zdrowia odbyło się kolejne spotkanie sztabu kryzysowego, który zbiera się cyklicznie od czasu epidemii COVID-19. Tematem spotkania, oprócz COVID-19, była także sezonowa grypa oraz zakażenia wirusem RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus). Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci do drugiego roku życia oraz dla osób z obniżoną odpornością (na atak wirusa najbardziej narażone są wcześniaki oraz niemowlęta z zaburzeniami systemu immunologicznego).

Podczas konferencji prasowej rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz poinformował, że jeżeli chodzi o grypę i wirusa RSV, widać już pewną stabilizację "z niewielką tendencją spadkową", a obłożenie łóżek w szpitalach dziecięcych wynosi obecnie 60 procent (ale z poprzednich komunikatów wynika, że w niektórych województwach, takich jak małopolskie, lubelskie, podkarpackie oraz na Podlasiu ten procent był wyższy - pomiędzy 90 a 100 procent). Jednak tendencja spadkowa może być złudna. Trwa okres świąteczny i wiele osób zapewne nie dotarło do lekarza, a zatem statystyki zachorowań mogą być zaniżone.

Rzecznik podał, że w ubiegłym tygodniu 1700 małych dzieci zostało zakażonych wirusem RSV i to one głównie znalazły się na oddziałach szpitalnych. Także grypa atakuje w tej chwili przede wszystkim dzieci.

Ministerstwo zapowiada bezpłatne antygenowe testy combo

We wtorek wiceminister Kraska zapowiedział, że lekarze rodzinni po 1 stycznia 2023 roku będą dysponowali bezpłatnymi testami, pozwalającymi wykryć infekcje, takie jak grypa, koronawirus i RSV.  Mowa tutaj o tak zwanych antygenowych testach combo, które identyfikują antygeny wirusa grypy typu A i B, wirusa RSV oraz SARS-CoV-2.

Antygenowy test combo można też wykonać samemu w domu, wykorzystując próbki wymazu z nosa, nosogardzieli lub śliny. Wynik otrzymuje się po 15 minutach, a sam test jest do kupienia w aptekach bez recepty. 

Rzecznik Ministerstwa wspomniał, że procedurą zaopatrzenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w bezpłatne testy zajmie się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Według rzecznika pierwsze testy combo powinny dotrzeć do placówek medycznych na przełomie przyszłego i kolejnego tygodnia.

Zapewnił ponadto, że nie grozi nam obecnie systemowy brak leków. Powiedział, że u producentów i w hurtowniach są odpowiednie zapasy leków przeciwzapalnych oraz substancji czynnych, zapewniających ciągłość produkcji.

Zobacz wideo Przeziębienie czy grypa? Jak rozpoznać u dziecka?

Źródła: pzh.gov.pl, tvn24.pl, poradnikzdrowie.pl

Więcej o: